Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlar evde diyalizi önerdi

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Türk Nefroloji Derneği Antalya Şubesi tarafından Antalya Ramada Plaza Oteli'de düzenlenen toplantıda çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla başta evde tedavi yöntemleri olmak üzere, böbrek yetmezliği tedavisinin bütün yönleri masaya yatırıldı. Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Türk Nefroloji Derneği Genel Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar böbrek yetmezliğinin tüm dünyada giderek büyüyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

ÜÇ TEMEL HEDEF
Hekimler olarak üç temel hedeflerinin olduğuna dikkati çeken Süleymanlar, "Hastaların yaşam süresini uzatmak, yaşam kalitelerini arttırmak ve bunu da en ekonomik şekilde yapmak. Zira böbrek yetmezliği tedavisi bütün ülkeler için ciddi bir ekonomik yük de getiriyor" diye konuştu.

EVDE DİYALİZ

Süleymanlar böbrek yetmezliği teşhisi konan hastaların, böbrek bağışlayacak bir yakınları varsa hiç diyaliz olmadan böbrek nakli olmalarının uygun olacağını, eğer yoksa kadavradan böbrek nakli için bekleme listesine kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini bildirdi. Evde diyalizin konforlu ve ekonomik olduğunu da belirten Süleymanlar "Diyalize yeni başlayacak tüm hastalar için, eğer engel bir durum yoksa ilk seçenek periton diyalizi olmalıdır" dedi. Süleymanlar, evde hemodiyaliz tedavisinin, kadavradan yapılan böbrek nakline eşdeğer yaşam süresi ve kalitesi sağladığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlar evde diyalizi önerdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN