Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Antalyalı 'Lay lay lom belediyeciliğini' hak etmedi

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yaklaşık 40 bin üyesi ile kentin dinamikleri adına en önemli sivil toplum kuruluşlarının başında gelmektedir. ATSO, geleneklerini günümüze kadar sürdürmüş, kuruma siyaset girmemesi adına gerekli özeni göstermiştir.
Dün de öyleydi bugün de… Elbette ki ATSO, içinden, siyasetle uğraşan insanlar da çıkarmıştır.
ATSO bünyesinden siyasete atılanlar da prensipleri bozmamış, siyasetle uğraşacaksa kurumdan istifa edip bu yolu seçmişlerdir.
Örnekleri mevcuttur. Keza eski başkanlardan Osman Berberoğlu milletvekili olmuştur, yine eski başkanlardan Menderes Türel de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyasete atılmıştır. Her ikisi de kuruma siyaseti alet etmemişlerdir. ATSO bu yapısını bozmadan günümüze gelmiş ve ciddiyetle anılmıştır.
Niyetim Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı anlatmak değil. Ancak kent içindeki kıymeti harbiyesini vurgulamak ve ciddiyetine dikkat çekmektir.
Nedeni de yazının devamında anlaşılacaktır.
Geçtiğimiz hafta sonu da ATSO, yerel seçimler vesilesi ile her yıl geleneksel hale gelen büyükşehir belediye başkan adaylarının projelerini işadamlarına aksettirmek adına toplantısını gerçekleştirdi.
MHP adayı Kemal Çelik, ortak bir yönetim anlayışını benimseyecekleri, Antalya'ya dört mega projelerinin olduğunu açıkladı. Antalya'ya yer altı ağlarıyla örülecek bir metro projesinin bulunduğu söyledi. (Projeleri üstü kapalı geçiyorum, çünkü bunlar geniş hali ile yazıldı çizildi.) Çelik, anlatımını bir devlet adamına yakışır hüviyette sürdürdü ve bitirdi.
Ak Parti Adayı Menderes Türel de Antalya adına yapılacak projelerinin ana hatlarını belirtti ve 9 Mart'ta geniş çaplı bir organizasyon ile hemşerileri ile paylaşacağını söyledi.
Türel'in eski ATSO Başkanı olması hasebiyle eski çalışma arkadaşlarına hitabında avantajlı olduğu gözlendi.
Ticaretin içinden gelen birisi olarak yatırımın önemine değinen Türel, vizyon belediyeciliğinin, gelişen ekonomi ile birlikte sürdürülebileceğini ifade etti. Türel de sunumunu ATSO geleneklerine uyan bir ciddiyet çizgisinde sona erdirdi.
Peki, CHP'nin adayı Mustafa Akaydın ne yaptı?
Akaydın, en ciddi(!) yapacağı işlerin başında "Lay lay lom belediyeciliğine" devam edeceğini söyledi.
Kentin işadamlarına yatırımdan, ekonomiden, Antalya'nın vizyonundan söz edeceği sanılan Akaydın'ın önceliği "Lay lay lom belediyeciliğini" sürdürmeye verdiğini görünce, bu kentin neden 5 yıl kaybettiği söylemlerinin ne denli doğru olduğuna bir kez daha kanaat getirdim.
Akaydın, bira festivali, karnaval gibi eğlenceleri sahiplenebilir ve üstüne basa basa "Gelecek yıl daha da ötesini yapacağız" diyebilir, hatta bunlarla da eğlenebilir. Kendi seçimidir vizyonu bu kadarmış diyebiliriz.
Ama… Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkan adaylarının projelerini ve vizyonunu bekledikleri bir toplantıda, söze "Lay lay lom belediyeciliği" ile başlamanın orada bulananlara saygısızlık olduğu kanısındayım.
Ciddiyetinden sitayişle bahsedilen bir kurumun önünde bu kadar "geniş" davranan Akaydın'ın Antalya'ya verebileceği ne olabilir düşüncesinde buluşmamak mümkün değil… Tamam, Akaydın bugüne kadar Antalya için hiçbir şey üretmedi, ama Antalyalı da "Lay lay lom belediyeciliğini" hak etmedi-hak etmiyor…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Antalyalı 'Lay lay lom belediyeciliğini' hak etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN