Türkiye'nin en iyi haber sitesi

56 bin dekarda sulu tarım müjdesi

DSİ 13'üncü Bölge Müdürlüğü, Korkuteli ilçesinde tek bir damla suyun boşa akmaması için başlattığı çalışmalar kapsamında yeni bir projeye daha imza attı

Giriş Tarihi: 9.3.2014
DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcıları Oğuz Kasap, Tuncay Aykan ve şube müdürleri ile birlikte Korkuteli ilçesinde yapımı devam eden rehabilitasyon sulama inşaatında incelemelerde bulundu.

KAPALI SİSTEM

Korkuteli sulama rehabilitasyon inşaatında PE ve CTP hatlarında çalışmaların devam ettiğini, işin fiziki gerçekleşme seviyesinin yüzde 54,87'lere ulaştığını belirten DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür, "Hedefimiz Korkuteli'nde bir damla suyu boşa akıtmamaktadır. Korkuteli Barajı ve sulaması 1976 yılında tamamlanarak hizmete girmiş olup, sulama şebekesi açık kanal ve kanaletli olarak yapılmıştır. Barajda yeterli su toplanamaması nedeniyle eksik sulama yapılmakta olup, Korkuteli Sulama Birliği ve yöredeki vatandaşlarca sulama şebekesinin boruluya çevrilmesi için yoğun bir talep neticesinde sulama rehabilitasyonu işi ihale edilmiştir" dedi.

SU KAYBI MİNİMUMA İNECEK
Rehabilitasyon Sulama Projesi ile toplam 56 bin 860 dekar alanın sulanacağını kaydeden Özgür, "Bu proje ile suyun kapalı borularla sevk edilmesi sonucu su kaybı minimum seviyeye indirilecektir. Projenin 24 bin 793 metre olan ana boru hattının 21 bin 293 metresi tamamlanmıştır. Boru montajında 54 bin 482 metre olan CTP borunun 28 bin 682 metresi, 136 bin 154 metre olan PE100 borunun 75 bin 912 metresi tamamlanmıştır. İşin yüzde 54,87'si tamamlanmıştır. Korkuteli rehabilitasyon sulama işinin 2014 yılı içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Projenin genel fiziki gerçekleşmesi yüzde 54,87'dir " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
56 bin dekarda sulu tarım müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN