Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aleviler arasında MHP anlaşmazlığı

Giriş Tarihi: 12.3.2014

CHP'ye bayrak açan Antalya'daki Alevi derneklerinden bazılarının Kepez'de MHP adayına destek açıklaması iç bölünmeye yol açtı

CHP il yönetimi ile sıkıntılı günler yaşayan Aleviler, geçen günlerde yaptıkları basın açıklamasının ardından kendi içlerinde bölündü. Basın açıklaması sırasında Alevi Kültür Dernekleri Kepez Şubesi yöneticilerinin SABAH Akdeniz muhabirine 'Kepez'de MHP adayı Murat Dinç'i destekleyeceğiz' şeklindeki açıklaması diğer derneklerin sert tepkisini çekti. Böyle bir açıklamayı kabul etmediklerini belirten Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu, yaptıkları açıklamaya destek veren Alevi dernekleriyle ilgili listede de bazı hatalar yaptıklarını ifade etti.

OY VERMEYİN DEMEDİK

Antalya Cemevi'nde yaptıkları basın açıklamasında Muratpaşa'da DSP adayı Süleyman Evcilmen'in desteklenmesini diğer ilçeler ve Büyükşehir'de ise CHP adaylarının desteklenmesi hususunu Alevi yurttaşların sağduyusuna ve tercihlerine bıraktıklarını ifade eden Eroğlu, yaptığı ikinci açıklamada "Bizler CHP'ye oy vermeyin demedik" dedi.

SEHVEN HATA

Basın açıklamasına destek veren Alevi derneklerinin listesini gazetecilere dağıtan Eroğlu önderliğindeki Aleviler, 12 derneğin isminin yazılı olduğu bilgi metninde hata yaptıklarını belirtti. Eroğlu, basın açıklamasında Pir Sultan Abdal Derneği Altınova Şubesi ve Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şubesi olarak geçen isimlerin sehven yazıldığını aktardı.

ÇELİK KATILMADI

Alevi derneklerinin yaptığı açıklamanın ardından harekete geçen Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hakverdi Çelik ise bir başka açıklama yaparak, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu'nun yaptığı açıklamalara katılmadıklarını ve böyle talihsiz bir beyanata asla ortak olmayacaklarını ifade etti. Söylenenlerin kendi kurumlarının fikrini yansıtmadığını aktaran Çelik, "Başkan Tufan Eroğlu'nun vermiş olduğu beyanat, ne bizim Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi'ni ne de Alevileri bağlar" dedi.

PİR SULTAN DA KATILMADI
Başkan Eroğlu'nun yaptığı açıklamalara katılmadığını belirten diğer bir Alevi derneği de Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şubesi oldu. Dernek Başkanı Selçuk Akpınar adına bir açıklama yapan Şube Saymanı Serkan Demirtan, "Biz hiçbir şekilde siyasi bir harekete müdahil olmadık, olmayacağız. Bu Pir Sultan Abdal Derneklerinin felsefesidir. Bizim tüzüğümüze göre yöneticilerimiz hiçbir siyasi partiye üye olamazlar. Bugüne kadar böyle bir şeyin örneği hiçbir şekilde yaşanmadı. Biz tamamen Alevi kültürü örgütlenmesiyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aleviler arasında MHP anlaşmazlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN