Kemik erimesi önlemi genç yaşlarda alınmalı

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Süslü kemik erimesi hakkında bilgi vererek korunma konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı

Giriş Tarihi: 14.3.2014
50 yaşın üzerinde her üç kadından birini etkileyen, bu oranla meme kanserinden daha fazla görülme sıklığına sahip bir hastalık olan kemik erimesi (osteoporoz), özellikle menopoz sonrasında yaşanan hızlı kemik kaybıyla ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesini önlemede genç yaşlardan itibaren bir takım önlemler alınmalıdır. Memorial Antalya Hastanesi Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü kemik erimesi (osteoporoz) hakkında bilgi verdi, korunmada nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

METABOLİK

En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan kemik erimesinin düşük kemik kütlesi ve kemik mikro yapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize bir iskelet sistemi sorunu olduğunu belirten Uz. Dr. Süslü, "Dünyada en yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı olan kemik erimesi özellikle menopozdan sonra kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde, çocuklarda, ileri yaşta ise her iki cinste de görülebilmektedir. Kemik erimesinin tanısı Dual Enerji X Ray Absorbsiyometri (DEXA) yöntemi kullanılarak elde edilen değerlere ve kırık varlığına göre konulmaktadır. Ölçümler omurga, kalça, tüm vücut ve önkoldan yapılabilmektedir" dedi.

BOY KISALTABİLİR

Kemik erimesinde kırıkların en sık omurga, el bileği, kalça bölgesinde görüldüğünü vurgulayan Uz. Dr. Süslü, "Bu kırıklar hafif bir düşme veya çarpmadan sonra oluşabilmektedir. Kemik erimesi hastalarında ortaya çıkan boy kısalması da hastalığın tanımlanmasında önemli bir ipucudur. Bunun nedeni omurlardaki çökme kırıklarıdır. Hastalarda gençliklerindeki boy uzunluğundan 10-15 cm.den fazla kısalmalar oluşabilir. Omurlarda kemik erimesine ait kırıklar oluştuğunda hastalar şiddetli sırt ağrılarından yakınmaktadır. Zamanla bu kırıkların sayısı arttıkça kemik erimesi olan kişilerin boy uzunluklarında ciddi oranda kısalmalar hatta sırtta kamburluk oluşmaktadır. En ciddi osteoporotik kırık kalça kırığı olup, daha ileri yaştaki kişilerde görülmekte ve yaşamı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Kemik erimesi hastalığında sırt ağrıları, duruş bozuklukları, düşme riskinde artış, oluşan kırıklar ile hastaların yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri de olumsuz etkilenmektedir" diye konuştu.

FAZLA KAFEİN TÜKETMEK RİSKLİ
Yaş ilerledikçe kemik erimesi riskinin arttığını belirten Süslü, "Özellikle kadınlarda 65, erkeklerde 70 yaş üzerinde hastalık sıklıkla görülmektedir. 40 yaşından sonra travma olmaksızın veya çok ufak travma ile geçirilmiş kırık öyküsü, kadınlarda düşük östrojen, erkeklerde düşük testosteron düzeyleri, kadın ve erkeklerde düşük vücut ağırlığı, sigara içiyor olmak, günde 4 bardaktan fazla kafein tüketmek veya geçmişte sigara içme öyküsü, boy uzunluğunda azalma, birinci derece yakınında osteoporoz ve/veya kırık öyküsü ile tiroid hastalığı, iltihabi romatizmal hastalıkların bulunması; uzun süre kortizon kullanımı ve epilepsi ilacı kullanımı diğer risk faktörleridir" dedi.

ERKEN YAŞLARDA ÖNLEMİNİ ALIN
Kemik erimesinin önlenmesinin çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemlerinde optimal kemik gelişimi ile başladığını açıklayan Süslü, "Kemik yaşayan doku olduğu için kemikler ve iskelet doğumdan ergenliğin sonuna kadar sürekli gelişir ve büyür, erken erişkin dönemde veya 20'li yaşlarda maksimum güce ulaşır. Çocuklar ve ergenler kemik gelişimi açısından; yeterli miktarda kalsiyum, güneş ışığından yararlanma ve yaşa uygun D vitamini ile yeterli protein alımı, düzenli fizik aktivite ve sigaradan uzak durmak gibi önlemler alınması çok önemlidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik erimesi önlemi genç yaşlarda alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN