İspanya- Rusya krizi bize yarar

Kırım olaylarından dolayı İspanya'nın Rusya'ya 'vize vermeyiz' tehdidi, en fazla Rus turistin geldiği Antalya'ya yarayacak. Moskova'daki Turizm Fuarı'nın birinci gündemi bu olacak

Giriş Tarihi: 15.3.2014
AB ile Rusya'nın arasını açan Kırım olayları nedeniyle İspanya'nın Rus turiste 'vize vermeyiz' tehdidinde bulunması, en fazla Rus turisti ağırlayan Antalya'ya yarayacak. Rusya'daki en popüler turizm destinasyonları arasında olan İspanya'nın, Moskova'nın Kırım konusundaki tutumu nedeniyle vize sınırlaması getireceğini açıklaması yarın başlayacak Moskova Turizm Fuarı'nın birinci gündemi olacak.

KOMŞULARINA GÜVENİYOR
İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile biraraya geldiği toplantının ardından, "AB üyesi olan İspanya, Avrupalı partnerleri ile Rusya'nın güç kullanması halinde, Rusya'ya vize verilmesinin durdurulması konusunda mutabık" demişti. İhtiyaçları varken Ruslara vize gibi kolaylıklar getiren İspanyolların, bu sezon Avrupalı turist satışlarının çok iyi gelmesinden dolayı aldığı tutumu Rus tur operatörleri üzerinde şok etkisi yarattı.

TÜRKİYE HEP AVANTAJLI
İspanya' ya yılda 1 milyonun üzerinde Rus turist gittiğini belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Rusların en çok gittiği ülkeler sıralamasında Türkiye'nin birinci olduğunun altını çizdi. Ruslara Türkiye'nin ulaşımı kolay ve bol alternatif sunduğumuzu hatırlatan Ayık, "Birçok Rus, ilk yurt dışı deneyimini bizimle yaşadı. Geçmişten gelen bağlarımız da var" diye konuştu.

KENDİLERİNE ZARAR

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Turina ise Rusların en çok gittiği 5 ülkeden biri olan İspanya'nın bu tavrının politik olduğunu söyledi. Turina, "Böyle bir önlem alınırsa, bu en başta İspanya'nın da dahil olduğu AB ülkelerinin ekonomisine zarar verir" diye konuştu.

YİNE RUSLARIN GÖZDESİYİZ

Rusya Devlet İstatistik Servisi, geçen yıl Rus turistlerin en fazla ziyaret ettiği ülkenin yine Türkiye olduğunu açıkladı. Geçen yıl tatil amaçlı seyahat eden 18 milyon 300 bin Rus turistin 3 milyon 800 bini Türkiye'ye geldi. Rusya'dan Türkiye'ye satılan tur paketlerinin sayısı bir yılda yüzde 22,4 arttı. Geçen yıl Rus turistin 1.9 milyonu Mısır'da, 1.1 milyonu Yunanistan'da tatil yaptı.

ÇOCUKLARIN HAYALİNDEKİ EXPO
Expo 2016 Antalya Ajansı Kreatif Çalışma Grubu'nun başlattığı Tema Yazılımı Projesi'ne Organ Nakli Merkezi'ndeki çocuklar da katıldı. EXPO 2016 Antalya Ajansı ile Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nin düzenlediği etkinlikte, organ nakli olan ve nakil bekleyen çocuklar hayallerindeki EXPO'yu çizdi. 30 dolayında çocuğun katıldığı etkinlikte çocuklar hem eğlendi, hem de Tema Yazılımı Projesi'ne destek verdi. Etkinlikte çocuklara Türkiye'de ilk kez 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek Evrensel Botanik Sergi hakkında bilgi verildi. Daha sonra çocuklar, kağıt ve boyalarla hayallerindeki bahçeyi çizdi. Çocuklar, etkinliğe katılan palyaço ile keyifli saatler geçirirken, EXPO 2016 Antalya Gönüllüleri ve üniversite öğrencileri gitar eşliğinde mini bir konser verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya- Rusya krizi bize yarar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN