Minibüsçülerden Akaydın'a tepki

Toplu ulaşım araçlarındaki siyasi reklamların kaldırılması minibüs esnafı ile Başkan Akaydın'ı karşı karşıya getirdi

Giriş Tarihi: 15.3.2014
Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün ile yüzlerce minibüs şoförü, Menderes Türel'in reklam afişlerini taşıdığı gerekçesiyle 4 minibüsün A-kent hattının kapatılmasına sert tepki gösterdi. Gelişmelerin ardından yüzlerce minibüsü Gürsu Mahallesi'ndeki toplu ulaşım araçları otoparkına çeken Başkan Tüzün, "Birimiz hepimiziz. Kimse bizim sabrımızı sınamasın. Bizi uyarmadan meslektaşlarımızın araçları bağlanıyor. İnanılır gibi değil. Bunun hesabı sorulur. Esnaf, Menderes Başkan'ı çok sevdiği için onun afişlerini araçlarına asmış" dedi.

SİYASİ REKLAM YASAK

Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün, araçlarda sadece Menderes Türel'in reklam afişleri değil, MHP adayı Kemal Çelik'in, CHP Muratpaşa Adayı Ümit Uysal'ın da reklam afişleri olduğunu söyledi. Bunun seçimlere günler kala yapılmasının manidar olduğunu da belirten Başkan Tüzün, "Bize, 'Reklam vergisi ödenmediği için minibüslerin hattını kapattık' diyorlar. Sonra 'Siyasi reklam yasak' dediler. Sabahın 5'inde tek kişi ile yola çıkıyoruz. Antalya'yı taşıyoruz. Akşam eve ekmek götüremiyoruz" dedi. Antalya trafiğindeki sıkışıklık nedeni ile minibüslerde akaryakıt israfının yüksek olduğunu da açıklayan Tüzün, "Menderes Başkan alt geçit yaptıracağını, israfa son vereceğini söylüyor. Esnaf arkadaşların desteğini alıyor" demesi üzerine yüzlerce sürücü Başkan Tüzün'e destek verdi.

CHP'DEN İSTİFA EDİYORUM

Minibüsçü İsmet Okşanca ise kendisinin CHP Kepez'den kongre delegesi olduğunu söyledi. Bundan sonra CHP'den istifa edeceğini de belirten Okşanca, "Bu yapılanlardan sonra Menderes Türel'i destekleyeceğim. İnsanlar evine ekmek götürmeye çalışıyor, siz araçları bağlıyorsunuz. Bizim aklımızla alay ediliyor. Bunu kabul edemeyiz" şeklinde konuştu.

AKAYDIN SUÇ DUYURUSU YAPTI

Yaşanan olayların ardından bir basın toplantısı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Bugünden itibaren Antalya, siyasi kışkırtma kokan bir toplu ulaşım krizi ile karşı karşıya kaldı. Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün'ü kınıyorum. Çünkü her hangi bir siyasi kimlik ve parti lehine tavır alması hem kendi esnafı adına hem de etik olarak doğru değildir. Otobüslere alınan reklamların bazı kuralları var. İl Seçim Kurulu, otobüslerde bulunan siyasi reklamlarda dengesiz ve sorumsuz bir dağılım olduğu için bizden bunların kaldırılması için başvuruda bulundu. Bizler de sabah saatlerinde bu reklamları kaldırmak için çalışma başlattık. Ümit Uysal ve Kemal Çelik'in reklamlarının kaldırılmasında sorun çıkmadı. Fakat Menderes Türel'in reklamları kaldırılmak istenince Başkan Tüzün'ün başını çektiği bir grup eylem başlatıp, araçların toplanma merkezinden çıkmasını engellemiştir. 12 kişilik bu grup, yaklaşık 300 aracın çıkışını engellemiş, Antalya toplu ulaşımında büyük sorunların yaşanmasına neden olmuştur. Bu kişiler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minibüsçülerden Akaydın'a tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN