'Biz birlikte başardık'

Konyaaltı'nın 15 yıllık Belediye Başkanı Böcek, SABAH Akdeniz Haber Müdürü Okumamış'a, yeniden belediye başkanlığı yolculuğuna çıkışının öyküsünü anlattı

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Antalya'ya geldiğim ilk günlerde kendisini tanımış ve daha o yıllarda siyasete adım atmamıştı bile Konyaaltı Belediye Başkanı ve CHP Konyaaltı Adayı Muhittin Böcek. Kendisi ile çok anılarım oldu. Hatta birinde bir emekli öğretmen tarafından vurulduğumda o dönem ANAP'tan Belediye Başkanı seçilmiş ve İl Başkanı Cihan Dinç ile hastane ziyaretinde şok etkisi yapan esprileri ile epeyce konuşulmuştu bizim camiada ve dostlar arasında. Yani kendisi siyasetçiden öte benim için iyi bir dost. Hani son günlerin deyimi ile o benim için bir 'fenomen' (Sözlüğe göre hayranlık uyandıracak kadar dikkat çekici olan şey veya kişi.) Çünkü hangi cenazeye, düğüne ve törene gitsem hep o. Hele hele eşine ve eşinin ona bağlığı.

15 YILIN ESBAB-I MUCİBESİ

Konyaaltı'nın 15 yıllık Belediye Başkanı Böcek, seçilmesi halinde kentte kırılması güç bir rekora imza atacak ve 20 yıllık belediye başkanlığı yolculuğuna çıkmış olacak. Biz de bu noktadan çıkarak bu işin esbabı mucibesini sorduk. "Neden alternatifsiz oldunuz, fenomen oldunuz?" diye: "Konyaaltı'yı iyi bilmek lazım, aday olurken iyi düşünmek lazım, deresini tepesini bilmek lazım. Yol yoktu, 15 tane cadde açtık. Arapsuyu'dan kente geçiş sıkıntılıydı. Patika yollardan gidilirdi. Öncelikli hedefleri belirledik. Önce ilçeye inandık. Tozlu yollarında yürüdüğüm portakal topladığım yer burası. Önce bu insanlara vefa borcum var. Ben burada doğdum insanlarını da seviyorum, Sizi sinek yerse beni de yer, sel afet yaşanırsa ben de yaşarım diyorum. Karne notlarına bakmışız, yüzde 27.6 seçilmişiz, yüzde 52.8 ile yine bir daha seçiliyorsun. Halk size güveniyor."

8 ÇİÇEK LİSTEYE GİRDİ
Konyaaltı Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Muhittin Böcek'in belediye meclis listesinde 8 kadın var. Kendi tabiri ile '8 çiçek 1 Böcek'. Yakından tanıdığım TFF Akdeniz Bölge Müdürü Cansel Çevikol Tuncer, Büşra Dirgen, Gün Ekici, Nazife Demirtaş, Candan Latifoğlu Sivrikaş, Nurten Erenler, Fatma Durmuş ve Buket Türkyılmaz. Hepsinin listeye ve siyasete girmekte farklı farklı nedenleri var. Ama ortak görüşleri 'Kadın gözüyle Konyaaltı'. Bu arada unutmadan ilave etmezsem içimde yara olarak kalacak. Meclis üyesi adayı kadınlardan Buket Hanım hariç hepsinden birer ikişer cümle görüş aldık. Buket Hanım, daha siyasete girmeden siyasetçi kıvraklığı göstererek ortadan kaybolunca görüşünü alamadık ve haksızlık olmazsından diye diğer 7 adayın görüşlerine de bu nedenle yer veremedik. Umarım her şey gönüllerince olur.

YENİ DÖNEME 25 PROJE
Muhittin Böcek, Konyaaltı sahilinin tekrar kendilerine verileceği ümidini taşırken yeni dönem için sayısal olarak az görünse de devasa proje çalışmaları yaptırmış. Sahil düzenlemesinden tutun da fuar ve kongre merkezine kadar ne ararsanız var. Bölgeyi eğitim ve teknoloji merkezi ile kültür ve ticaret merkezi yapmak için göz alıcı projeler var. Engellilerden üniversite gençliği de unutulmamış projelerde. EXPO 2016 Parkı, Ekolojik Oyun Vadisi projesi dikkat çekiyor. Konyaaltı'yı 24 saat yaşayan ilçe haline getirecek projeler hazırlanmış. Seçmenlere ise son olarak şunu söylüyor Muhittin Böcek: "Herkese teşekkür ediyorum. Bu dönemdeki hedefim herkesin mutlu olacağı Konyaaltı. Hedeflere yine hep beraber yürüyeceğimizi söylemek istiyorum. Onlardan alacağım emanetle 5 yıl daha yolumuza devam edeceğim."

YÜZDE 100 MUTLULUK ÇABASI
Seçim için 'Yeni hedeflere yine hep birlikte' sloganını seçen CHP Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in anlattıkları bu sloganla örtüşüyor: "Dostluk Parkı'nı açtık. Halkımızın buluşma noktası yaptık burayı. Kültürler buluşuyor. Rusların kültüründe Matruşkalar var. Bunu yaptık. Bizim de kültürümüz kahvenin 40 yıldır hatırı diye cezve fincan figürü yaptık. Konyaaltı'ya artık projeleri aşmış insan odaklı projeler yapalım istedik. Masmavi, tertemiz denizimiz var. İnşallah sahil konusunu da çözeceğiz. 5 ilçede bir tek doğalgaz bizde bitti. Sokak hayvanları barınma merkezi var. 4 veterinerimiz 4 Hollandalı veteriner ile birlikte çalışmalar yapıyor. Her canlıya yer var ilçemizde. İnsanımızın yüzde 100'ü mutlu olsun istedik. Biz önce Allah'a, sonra Konyaaltı halkına güveniyoruz..."

KAVGAYLA İŞİM OLMAZ

CHP'nin Antalya'daki parti içinde yaşadığı sıkıntılarda hiç adı geçmeyen Muhittin Böcek, "Benim Ali-Cengiz olaylarıyla işim olmaz. Dürüstçe işimizi yapıyoruz. Parti içindeki sıkıntılara hiç müdahil olmam. Bu gibi işlere karışanlar bir dönem yapar başkanlığı. Bükemediğiniz bileği öpeceksiniz. Siyasette bu hep vardır. Haksızlığa bile uğramış olabilirsiniz. 20 yıldır aldığımız dersler var. Yediğimiz kazıklar eşittir tecrübe oldu. Ben işimi, mevcut genel başkanımla, genel başkan yardımcılarıyla birlikte yapıyorum. Siyasi nezaket kurallarına uyan birisiyim. Dürüstçe çalışıyorum. Şimdi de vatandaşımla birlikte yürüyeceğim. Yine herkes görecektir. Kimsenin yüzünü kara çıkartmayacağım. Ne söyledimse onu yapacağım" ifadelerini kullandı.

BİZİM AŞKIMIZ MEZARA KADAR
Ve işin en önemli püf noktalarından birine geliyoruz. Röportajımızı eşi Havva Hanım'ın elini tutarak gelen Böcek, Dostluk Parkı'ndaki kahve-cezve figürü altına oturarak muhabir arkadaşımız Göksel Yapar'a poz verirken, "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var" sözünü perçinliyor. Bir süre önce yaşadıkları sağlık sorunlarına rağmen el ele, omuz omuza aşmışlar tüm sorunları. Havva Hanım'ın birkaç cümle görüşünü aldık ve, "Bizim aşkımız mezara kadar. İşte bunun için ölünceye kadar her anımız birlikte olacak. Bu nedenle seçim çalışmalarında kendisine gece gündüz destek veriyorum" dedi.

SOSYAL BELEDİYE İHMAL EDİLMEDİ
Bölgenin her noktasına belediye olarak ulaşmaya çalıştıklarının altını çizen Başkan Böcek, "Tüm camilerin ve okulların boyası badanası yapılır. Tüm çocuklara kırtasiye yardımı yaparız. Eşofman, ayakkabı aldık. Bir tanesini resimlemedik, bu çocuk gariban dedirtmedik. Eski belediye binamızı Konyaaltı Sanat Eğitim Merkezi yaptık, 36 branşta kurs yeri açtık. Engellilerimizin engelini aştık. Hastalarımızı evde tedavi ettik. Kitap fuarı yapıyoruz ve 120 bin ziyaretçisi var bu yıl 5'incisini yapacağız" diye konuştu. Yapılarların daha fazlası var ama saymakla da bitmiyor.

İÇİNDE UHDE KALMIŞTI
Konyaaltı'daki mahalle ve köylere gittiğiniz zaman kimse ona adıyla ve makamıyla hitap etmiyor, "Bizim oğlan" diyor. Böcek, sanki çocukluğundaki yaramazlıklarının kahrını çeken Konyaaltılılara vefa borcunu ödüyor. İşte bunlardan biri de rahmetli babası Mustafa Böcek adına yaptıracağı 32 derslikli okul. Başkan Böcek, "Başkan olarak yaptıklarımın yeterli olmadığını düşündüm ve 1.5 yıl önce 11 dönüm yerimi 10 trilyona satmadım, şimdi oraya babam adına Anadolu lisesi yaptırıyoruz. 23 Nisan, 19 Mayıs töreninde Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesi geçiş yapıyordu. O gün benim içimde uhde oldu. Karar verdik bu hayırlı işe soyunduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Biz birlikte başardık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN