Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beldibi turizminde elektrik çıkmazı

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Sürekli elektrik kesintilerinin yaşandığı Beldibi'ne yapılacak yatırım, trafoların imar planına işlenmesi engeline takıldı. Çabalar sürüyor ama turizmci endişeli

Antalya'nın yeni elektrik dağıtım şirketi CLK'nın elektrik kesintisine çözüm bulacağı yatırımına sevinen Beldibi turizmcisi, imar problemleri, bürokratik aksamalar ve seçim nedeniyle oluşan boşluk nedeniyle sezona endişe içinde hazırlanıyor. Nisan ayında başlayacak sezon öncesi yol ve kaldırımları kazarak elektrik hatlarını yeraltına indiren CLK, ihtiyaç duyulan 12 trafo yerinin Orman ve Milli Parklar Beydağı Müdürlüğü'ne ait yerde olması nedeniyle çıkmaza girdi. İşlemleri hızlandırmak için uğraşan turizmciler, beldenin sezon öncesi hazır olması için çalmadık kapı bırakmadı.

İMARDA SIKINTI OLDU
Özelleşeceği için yatırım yapmayan AKEDAŞ döneminde sürekli elektrik kesintisi yaşayan Beldibi turizmcisi, yıllardır her sezon ağırladıkları 600 bin turiste mahcup olurken, cihazların bozulmasından dolayı zarara uğradı. Yeni elektrik firması CLK, 8 milyon TL'lik yatırım yapma kararı aldı. Yenilenecek hatların bağlanacağı 20 metrekareden oluşan 12 trafonun kurulması için tek uygun yer, Orman ve Milli Parklar Beydağı Müdürlüğü'ne ait alanda çıktı. Müdürlük trafo yerlerini vermesi için ya imar planına işlenmiş olmasını ya da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden onay yazısı istedi. Yaklaşık 8 yıl önce belediyenin yaptığı imar planına yürütmeyi durdurma kararı çıkması gibi nedenlerle, bu iki gereklilik de yerine getirilemedi. Beldeyi turizm alanı ilan edip imarının yüzde 90'ını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, trafo yerlerini imar planına işlemesi gerekiyor. Ancak imar planı henüz tamamlanmadı. Beldibi Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, binlik planı trafo yerlerini işleyerek bakanlığa elden teslim etti. Ancak bürokratik işlemler, özel olarak ilgilenilmezse sezona yetişmeyecek.

BEKLEYEMEYİZ

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bakanlığın iptal olmayacak imar planını tamamlamak üzere olduğunu belirterek, "Türkiye'de planlama işleri çok uzun sürüyor. Her kurum yardımcı olmak istiyor fakat mevzuat var. Ama bunun bekleyecek bir tarafı yok" dedi.

HIZLANDIRILMALI
Zorunlu olan trafoların yer sıkıntısının çözümsüzlüğe gittiğini belirten KETOB Başkanı Tayyar Gül ise, "Trafoların Orman ve Milli Parklar Beydağı Müdürlüğü'ne ait alanlara yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. Konu ile alakalı yapılan görüşmelerde müdürlüğe gerekli başvuruların yapıldı. Olumsuz bir durum olmadığı, ancak mevzuatın tamamlanmasının uzun zaman alacağını öğrendik. Resmi kurumlardan talebimiz mevzuat işlemlerinin hızlandırılması ve sezon öncesi kaos yaşamamamız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beldibi turizminde elektrik çıkmazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN