Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Uysal'a 'zarar' tepkisi

Giriş Tarihi: 24.3.2014

CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Ümit Uysal'a Gazipaşa Belediyesi'nin KOMBİ davasında hem davacı hem davalı konumunda 4 yıl avukatlık yaptığı için hemşehrileri ağır suçlamalarda bulunup halka hesap vermesini istedi

Antalya'da tartışmalı bir süreçten sonra CHP'den Muratpaşa Belediye Başkanlığı Adayı olan Ümit Uysal'ın Gazipaşa Belediyesi'ni zarara uğrattığı ileri sürüldü. Uysal'ın bir dönem avukatlığını üstlendiği Gazipaşa Belediyesi'nin garantörü olduğu KOMBİ isimli devre mülk projesi ve davası, içinden çıkılmaz bir hal aldı. 2008 yılında hem KOMBİ üyesi olan hem de belediyenin avukatlığını yapan CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Uysal, Gazipaşa Belediyesi'ni zarara uğratmakla suçlanıyor. Uysal'ın belediyeden ve KOMBİ davası nedeniyle Konya merkezli Gazipaşa Turizm ve İnşaat Limitet Şirketi'nden kaç para vekalet ücreti aldığı ise ilçede büyük bir merak konusu oldu.

İKİLİ OYNADI İDDİASI
İki tarafı da idare ederek kazanç sağladığı iddia edilen Uysal'a Gazipaşalı siyasetçilerin tepki göstermesine rağmen, CHP'li Gazipaşa Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç'in sahip çıkması tepki çekmişti. Gazipaşalıların tepkilerine dayanamayan Uysal, 2012 yılında hem belediye avukatlığından hem de KOMBİ'deki üyeliğinden 4 yıl aradan sonra feragat etmişti. Uysal, noter kanalıyla KOMBİ davası nedeniyle Gazipaşa Turizm ve İnşaat Limitet Şirketi temsilcisi Mesut Aytekin'e gönderdiği ihtarnameyi göstererek KOMBİ üyesi olmadığını iddia etmişti. Uysal'ın hangi yıldan itibaren KOMBİ üyesi olduğu ve hukuk bürosunun KOMBİ üyeleri ile 4 yıllık süre içerisinde kaç davayı takip ettiği, hem belediyeden hem de KOMBİ üyelerinden ne kadar para kazandığı ise sır gibi saklanıyor. Ümit Uysal'ın şu anda hem belediyenin hem de KOMBİ üyelerinin davalarına bakıp bakmadığı ise gizliliğini koruyor.

İCRA VE HACİZLER ANLAŞMALI
İcra tarafından belirlenen düşük bedellere Gazipaşa Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç'in itiraz ederek rakamları yükseltme hakkı varken, itiraz etmeyip icra tarafından belirlenen malların düşük rakamlara satılacak olması ise ayrı bir tartışma konusu. Yine KOMBİ davaları nedeniyle yaşanan bu süreçte deniz kenarında belediyeye ait obaların yatakları, klimaları, masa ve sandalyeleri ise açık arttırma ile satıldı. Makam koltuğu, misafir koltuğu, masası, sehpası, televizyonu kliması da haciz yoluyla satılan belediye malları arasında yer aldı.

10 YILDIR YALVARIYORUZ

KOMBİ davasının Gazipaşa'ya büyük zarar verdiğini ve yatırımları kilitlediğini ifade eden MHP Gazipaşa İlçe Başkanı Mehmet Yüksel, "Başkan'a 10 yıldır yalvarıyoruz. 'Üye tespitini yaptın mı?' diye. Yapmadın. 10 yıl geriye gidin 1994, bu şirketin kuruluş tarihidir. Bu şirketin bütün evraklarına el koydurabilirdi, inceletebilirdi, bütün kararları tespit ettirebilirdi" dedi.

SORUMLU AVUKAT ÜMİT UYSAL

Uzlaşma denilen şeyin dipsiz kuyuya taş atmak olduğunu söyleyen Yüksel, "Özgenç, KOMBİ davasını çözdü şeklinde yerel medyada manşetlerde haberler çıktı. Gazipaşa'nın en güzel 40 bin metrekare arazisi satıldı. 'Biz bu işin çözümü bu değil' dedik, haksız mı olduk? 7 milyon lira belediyenin kasasından çıktı. Yeni bir uzlaşma paketi daha isteniyor. Bir diğer skandal ise, kaybettiğimiz davaların hepsinde Muratpaşa'dan CHP Başkan Adayı olan Avukat Ümit Uysal'dır. Kendisi aynı zamanda KOMBİ'nin de üyesidir. Gazipaşa'yı bu şekilde savundular. Bu avukata da dava ile ilgili bugüne kadar ne kadar para ödediğini Gazipaşa halkına da açıklarlarsa memnun olacağız. Biz ne kadar olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

SONU BELLİ DEĞİL
Tepkilerin artması nedeniyle o dönemlerde açıklama yapan CHP eski Antalya İl Başkanı ve 30 Mart seçimleri için CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı olan Uysal, KOMBİ davasında gelinen süreç ile ilgili meclis üyelerine birer klasör dağıtmıştı. Uysal, burada yaptığı konuşmada, şu anda yapılabilecek hiçbir şeyin olmadığını ve Mesut Aytekin'in belgeleri kasıtlı olarak gizlediğini, borcun miktarının ve üye sayısının net olmaması nedeniyle ne ile karşılaşılacaklarını bilmediklerini söylemişti.

SAT SAT BORÇ BİTMİYOR
Ümit Uysal'ın Gazipaşa Belediyesi lehinde takip ettiği davalar sonucunda, denize sıfır 40 bin metrekare 11 milyon ve merkezde de 2 milyon 75 bin TL değerinde arsası satıldı. Pazarcı Mahallesi 22 ada 96 parsel, 17 bin 167 metrekare, 5 milyon 171 bin 350 lira değerinde arsa, Cebeli Tepesi diye bilinen Pazarcı Mahallesi'nde 6 ada 66 parsel, 4 bin 937 metre kare, 1 milyon 886 bin 100 lira değerinde, deniz kenarında turizm belgeli 22 ada 35 parsel 58 bin 466 metre kare 17 milyon 521 bin 800 TL, yine aynı arasa üzerinde bulunan yapıların değeri ise 5 milyon 278 bin 500 TL, Pazarcı Mahallesi 22 ada 88 parsel 7 bin 331 metre kare 2 milyon 374 bin 300 TL olarak icra kanalıyla satılarak KOMBİ üyelerinin bazılarına paraları ödenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Uysal'a 'zarar' tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN