Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2B arazisine sahip 62 bin kişi tapu aldı

Giriş Tarihi: 25.3.2014

Antalya Defterdarı Veli Tunçez, başvuruda bulunan kullanıcıların 62 bin kişiye tapularının verildiğini, gelirin de 512 milyon lira olduğunu açıkladı

Antalya Defterdarı Veli Tunçez, Antalya'da satışa konu 2B arazilerinin yüzde 85'inin satıldığını bildirdi. Tunçez, 2B arazilerinin satış ve iadesiyle ilgili kanunun 26 Nisan 2012'de yürürlüğe girdiğini, bu tarihten itibaren 82 bin civarında başvuru geldiğini hatırlattı. Hak sahipliği tespit edilen kişilerin adreslerine Defterdarlık, Mal Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü tarafından taşınmazın satış bedeli, ödeme koşulları ve yükümlülükleri belirten tebligatların yapılmasıyla sürecin başladığını dile getiren Tunçez, Antalya'da satışa konu satılabilir nitelikte yaklaşık 71 bin 2B arazisi tespit edildiğini, bunun yanı sıra bedelsiz iade kapsamına giren 11 bin kadar da arazi bulunduğunu söyledi.

PEŞİN SATIŞTA İNDİRİM

Başvuruda bulunan kullanıcıların 62 binine, yani yüzde 85'ine tapularının verildiğini belirten Tunçez, "Peşin ve ilk taksit ödemelerinden bugüne kadar elde edilen gelir de 512 milyon lira oldu. Peşin satışlarda önemli indirimler yapıldı fakat satışlar ağırlı olarak taksitli gerçekleşti" dedi. Bedelsiz iadelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini, bugüne kadar 3 bin hak sahibinin çalışmasının tamamlandığını bildiren Tunçez, "İadeler 26 Nisan 2014 tarihi itibarıyla başlıyor fakat biz bu süreden önce iadelerini yapmaya başlayacağız" diye konuştu.

6 AYLIK EK SÜRE

Tunçez, 1 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna göre daha önce herhangi bir şekilde başvuru yapamayan ya da kendisine tebligat yapıldığı halde süresinde yükümlülüklerini yerine getiremeyenlere bu haklarını tekrar kullanabilmeleri açısından 6 ay ek süre verildiğini anımsatarak, "Getirilen ek sürelerde satış bedellerine TÜFE oranında artış uygulanacaktır. 2B satışları arazilerin mülkiyet problemini çözmek açısından çok önemli. O nedenle hak sahiplerinin bir an önce başvurmaları kendi yararlarına olacaktır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2B arazisine sahip 62 bin kişi tapu aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN