Hoca Gülen'den davet bekliyor

Giriş Tarihi: 26.3.2014

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Fethullah Gülen'le görüşmek için davet beklediğini belirterek 'Atatürk yaşasaydı tarikatları kapatmazdı' dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, katıldığı bir televizyon programında "Yarın öbür gün bir daha Amerika'ya gidersem ve Sayın Fethullah Gülen beni davet ederse gideceğim özellikle kahvesini içeceğim" diyerek Gülen'den davet beklediğini ifade etti. CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Akaydın, ulusal bir kanalda canlı yayınlanan programın konuğu oldu. Seçim çalışmaları ve hakkında ortaya atılan iddialar ile ilgili açıklamalarda bulunan Akaydın, uzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden Fethullah Gülen görüşmesinin detaylarını anlattı. Gülen Cemaati tarafından düzenlenen bir programa katılmak için geçen yıl Washington'a gittiğini söyleyen Akaydın, cemaatin oluşturduğu lobiden çok etkilendiğini itiraf etti. Programın sunucusu Enver Aysever'in 'Fethullah Gülen ile görüştünüz mü?' sorusuna gülerek yanıt vereceğini vurgulayan Akaydın, Gülen'den davet beklediğini belirterek şunları söyledi:

ÖZELLİKLE GİDECEĞİM
"Benim kime gideceğim, kiminle görüşeceğim, kiminle konuşacağım hiç kimseyi ilgilendirmez. Ben Hizmet grubunun davetlisi olarak geçen sene Washington'a gittim. Orada dünyanın hakikaten çok önemli insanları ile görüştük. Önemli bir toplantıda Antalya'yı tanıtan bir konuşma yaptım. Hakikaten de etkilendim. Cemaatin kurduğu lobiden etkilendim. Çünkü 48 tane Amerikan senatörü, temsilciler birliği üyesi yemeğe geldi. 500 tane dünya ekonomi alakadarına ben 5 dakika boyunca Antalya'yı tanıttım. Bunlar büyük ayrıcalıklar. Bundan dolayı bende bir değişiklik yok. Ben eskiden ne kadar laiksem, ne kadar partimin ilkelerine bağlıysam bu gün de aynı derecede bağlıyım. Ama şunu söyledim. 'Yarın öbür gün bir daha Amerika'ya gidersem ve Sayın Fethullah Gülen beni davet ederse gideceğim özellikle kahvesini içeceğim' dedim."

YALNIZ GİTMEDİ

Washington'a Gülen Cemaati'nin konuğu olarak gittiğini açık bir dille ifade eden Akaydın, bu ziyarette yalnız olmadığını, beraberinde çok sayıda CHP'li siyasetçinin olduğunu da söyledi. Akaydın, "Ben politikacıyım ve tarikat olgusu bu ülkenin bir olgusu. Tarikat sadece Gülen cemaati de değil. Onların oylarına talibim demedim. Onlarla görüşürüm dedim. Ben bir tek terörist başı Apo ile görüşmem dedim politikacı olarak. Ama siyasettir bu, Allah korusun 20-30 sene sonra ülkenin, yine Allah korusun diyorum, gerekleri olursa mecburen görüşmek zorunda kalabilirsiniz ama böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum. Ben bu ülkede her kesimden insanla görüşürüm. Bunda bir sakınca yok ki. Benim gittiğim toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi'nden 7 tane milletvekili 2'de genel başkan yardımcısı geldi" şeklinde konuştu.

ATATÜRK ADINA KONUŞTU
Aysever'in "Genelde CHP'liler Fethullah Gülen'den F tipi örgütlenme ve Ergenekon gibi davaların suçlusu olarak söz ederler. Ama siz bugün açık bir şekilde 'Sayın Fethullah Gülen' diye hitap ettiniz. Bu bir bakış açısı değişikliği mi? Bugün Fethullah Gülen'in CHP'nin açık desteği olduğu anlamına gelir mi?" sorusuna tarikatları savunarak açıklama getiren Akaydın, "Gelmez. Ben Türkiye'de tarikatları kaldırmış bir Atatürk'ün çocuğuyum. Çünkü o günkü koşullar bunu gerektiriyordu. Belki Atatürk bugün hayatta olsaydı tarikatları serbest bırakırdı. Çünkü tarikatların çok zararlı etkilerini ortadan kaldırmış bir cumhuriyetteyiz şu anda. Türkiye'de Bektaşi dergahları da kapandı. Bektaşilikten bir şikayetimiz var mı bizim? Türkiye'de bir sürü tarikat var, bir sürü mezhep var. Bu insanlar bu ülkenin gerçeği ise bunların görüşlerinde olmanız şart değil ama bunlarla görüşmenizde sakınca yok. Ben hiçbir dini örgütün, cemaatin ülke siyasetine karışmasını doğru bulmuyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca Gülen'den davet bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN