Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döşemealtı'da halı çekişmesi

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cengiz Sayın, kamu ve sivil toplum örgütü yöneticilerinin simsar kullanmasına, Kovanlık Köyü sakinlerinin çalışmamaları yolunda örgütlenmesi gibi durumlara karşı isyan etti. Prof. Sayın, bazı kamu kurumu ile sivil toplum örgütleri idarecilerinin hediye edecekleri halıları simsarlar ve köy muhtarları aracılığıyla temin ettiğini söyledi.

FATURASIZ ALIYORLAR

Başta Ekşili olmak üzere çevre köylerden aracıların 100-150 TL'den köylüden direkt halı aldığını belirten Sayın, "Bu kurumlar faturasız, KDV'siz nasıl alım yapabiliyorlar bilmiyorum. Simsarlar, kamu idarecileri üzerinden kurduğumuz bu sistemi bozmaya çalışıyor" diye dert yandı.

KÖYLÜYÜ KANDIRIYORLAR

Köylülerin üretim yapmaması için sürekli söylentiler çıkartıldığını belirten Sayın, "Şimdi de köylüler üniversitesi kadrosunda çalışmak istediklerini söylüyor. Köylüyü kim kandırarak yönlendiriyor bilmiyorum" diye konuştu.

TOPLU HALI ALIN
Kuruluşların hediye etmek istedikleri halıyı karar verir vermez satın almak istediğini belirten Sayın, siparişle çalışıldığı için taleplere cevap veremediklerini söyledi. Sayın, "Yörük derneklerinin, turizmcilerin halı alması lazım ki burası dönsün. Köylü 2 halı dokursa asgari ücretini ödeyebiliyorum. Kamu kurumlarının üst temsilcileri muhtar aracılığıyla halı bulduruyor hediye etmek için. Bizim 300 TL'ye verdiğimiz halıyı 200'e alıyorlar, ama ikinci halı ortada olmuyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döşemealtı'da halı çekişmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN