Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgesel yağlanma tedavisinde altın standart: Liposuctıon

Medstar Antalya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Polikliniği Bölümü'nden Op. Dr. Mahmut Kayalı, liposuction hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Türkçe tam karşılığı yağ emme olan Liposuction, vücutta istenmeyen bölgelerdeki yağların uzaklaştırılması işlemi olarak tanımlanıyor. Özellikle vücut silueti uygun olup bel bölgesi, basen bölgesi gibi değişik bölgelerde kilo verildiği halde bir türlü uzaklaştırılamayan ve kilo alındığı zaman ilk o bölgelerden alınan alanlar, Liposuction için en uygun noktalar. Medstar Antalya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Polikliniği Bölümü' nden Op Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, liposuction hakkında bilgi verdi.

5 LİTREYİ AŞMAMALI

Liposuction işleminde ciltten ufak deliklerden yerleştirilen kanüller vasıtasıyla fazla yağların emilerek alındığını belirten Op. Dr. Kayalı, "Bu işlem alınacak yağın miktarına bağı olarak kişi tamamen uyutularak ya da lokal anestezi yani sadece yağ alınacak bölgenin uyuşturulması ile yapılabilir. Halk arasındaki bu yanlış kanının aksine aslında liposuction işlemi belirli sınırlar içerisinde yapıldığında doğru hasta seçildiğinde çok başarılı ve güvenli bir yöntemdir. Alınan yağ miktarı işlemin güvenliğini önemli ölçüde belirler. Emilecek yağ miktarının 5 litreyi aşmaması bu işlem için güvenlik sınırı olarak belirlenmiştir" dedi.

ÇÖZÜM LIPOSUCTION
Liposuction işlemi için iyi bir adayın vücut kitle indeksinin 30'un altında olması gerektiğini açıklayan Kayalı, "Kilolu fakat obez olmayan kişiler tarafından tercih edilmesi gereken ve bölgesel yağlanma problemini çözen bir yöntemdir. Özellikle kalça ve karın bölgesinde, bacak, uyluk ve ayak bileğinde, yüzde, memede, üst kolda bir türlü verilemeyen bölgesel yağ toplanmalarını ortadan kaldırmak amaçlanır. Zayıflama yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Liposuction işlemi yapılacak alandaki cilt kalitesinin iyi olması gerekir. Derinin elastik olması sarkık olmaması tedavide başarıyı artırır. Bu ameliyatlardan önce ve sonra sigara içilmemesi ve belirli bir süre sonra düzenli egzersiz önerilir" diye konuştu.

ORANTISIZLIKLAR DÜZELTİLİYOR
Liposuction yönteminin, yağ eritmeye yönelik birçok yöntemle kıyaslandığında her zaman tercih edilir oluşunun kesin sonuç vermesinden kaynaklandığını vurgulayan Kayalı "Liposuction işleminde ne kadar yağ alınırsa o alanın hacmi o alınan miktar kadar net bir şekilde azalır. Ayrıca o bölgedeki yağ hücrelerinin bir kısmı alındığı için vücut o bölgede daha az yağ biriktirir ve daha sonra o bölgede orantısız bir fazla yağlanma kilo alınsa bile daha az görülür. Genel vücut yapısındaki orantısızlıklar düzeltilir ve daha orantılı bir vücut görünümü elde edilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgesel yağlanma tedavisinde altın standart: Liposuctıon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN