Hoca'nın çiçeği pis kokulu çıktı

Antalya'da cadde peyzajında kullanılan çiçeklerin Büyükşehir yerine 20.3 milyon lira ödenen firma tarafından belediye seralarında üretildiği belirlendi

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Mustafa Akaydın'ın her defasında "Tüketen değil üreten belediyecilik" sloganı ile gündeme getirdiği Antalya'nın peyzajında kullanılan çiçeklerin belediyeye milyonlarca liraya mal olduğu ortaya çıktı. Üretim yalanı, Akaydın döneminde daha önce 5.1 milyon olan çiçek maliyetinin 20.3 milyona çıkması ile anlaşıldı.

MALİYETLER ARTTI

Antalya'nın caddelerini süsleyen çiçek ihalesini eskiye oranla 4 kat, çöp toplama işinin maliyetini ise 3 kat arttıran Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Mustafa Akaydın'ın, ihale bedellerini kasıtlı olarak yükseltip yandaşlarını zengin ettiği ileri sürüldü. Her iki hizmet alımı için yapılan ihalelerin bedelleri ve şartları geçmiş yıllar ile karşılaştırıldığında ise iddialarda haklılık payı olduğu görüldü.

BELEDİYEDEN

Akaydın göreve gelmeden önce park ve bahçelerin bakımının 5.1 milyon liralık ihale ile yapıldığı ifade edilirken, ihale bedeline 450 personel ve 20 arazözün her türlü masrafı ile 'parklara dikilecek çiçeklerin ücretleri' dahil olduğu vurgulandı. Akaydın, göreve gelir gelmez MC firmasına aynı işi 20.3 milyon liraya ihale ettikten sonra, sulama için kullanılan 20 arazöz 4'e düşürülürken, personel sayısı 817 kişiye çıkartılmıştı. Üreten belediyecilik anlayışı ile yılda 10 milyon çiçek belediyenin personeli ve belediyenin seralarında üretilip, firmaya dikim için verilince Akaydın'ın yalanı belgelenmiş oldu. Yapılan tüm bu usulsüzlüklere rağmen araçların yakıtının belediyeye ödettirilmesi bardağı taşırdı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ihale bedeli 4 kat arttırılıp 5.1 milyon liradan 20.3 milyon liraya çıkartılması belediyede yaşananları gözler önüne serdi.

HOCA'NIN YALANLARI

CHP Adayı Akaydın'ın çiçeklerle ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalar kendi kendini yalanlamaya yetiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin, peyzaj çalışmalarında kullandığı bitki ve çiçekleri kendi üretmek için sera kurduğunu ifade eden Akaydın "Büyükşehir Belediyesi daha önce başka alanlarda uyguladığı 'tüketen değil üreten belediyecilik' anlayışı doğrultusunda sorumlu olduğu parklar ile cadde ile refüjleri kendi ürettiği çiçek ve bitkilerle süsleyecek. Uygulama belediyeye yüzde 70 oranında tasarruf sağlıyor" demişti.

HOCA'NIN ÇİÇEĞİ PİS KOKULU ÇIKTI
Antalya'da cadde peyzajında kullanılan çiçeklerin Büyükşehir yerine 20.3 milyon lira ödenen firma tarafından belediye seralarında üretildiği belirlendi Çiçek
ihalesinden belediyeyi zarara uğrattığı iddia edilen Mustafa Akaydın'ın çöp ihalesinde de aynı mantıkla hareket etmesi dikkat çekti. 2008'de 8 milyon lira bedel ile 6 süpürge, 2 kamyon, 1 kepçe ve 4 süpürge aracı ile verilen ihalenin, 2013'te 3 kattan fazla artarak 25 milyon liraya yükseltilmesi dikkat çeken bir konu olmuştu. Bu ihalede de araçların mazot paraları belediyeye ödetilmiş, personel sayısı da 817'ye çıkartılmıştı. Çalışan sayısı 2008'i geçmezken maaş alan sayısının artması dikkat çeken başka bir unsur oldu. 5 kamyon ve 6 süpürme aracı ile yapılan ihalenin bedeli 25 milyon lirayı bulurken, 2013'te rakam abartılı bir şekilde artmış, araçların kullandığı mazotu da yine belediye ödemeye başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın çiçeği pis kokulu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN