Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasadışı sağlık turizmi kalkacak

Giriş Tarihi: 30.3.2014

Devletin sağlık turizminin önünü açmasıyla, Kuzey Irak gibi yerlerden illegal yollarla tedaviye gelenler, artık yasal yollarla Antalya'ya gelecek

Antalya'nın sağlık turizminde dünya markası olması yolundaki en önemli adım olan kümelenme çalışmasının tamamlanmasıyla, Kuzey Irak gibi ülkelerden yasadışı yollarla tedaviye gelenlere yasal sağlık turları düzenlenecek. Antalya'da 48 kamu ve özel kuruluştan oluşan kümenin yaptığı projelerle teşviklerden yararlanmaya başladığını açıklayan Termessos Turizm Genel Müdür Yardımcısı Metin Ölçer, "Teşvik için 30 milyon TL ayıran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan bizim kümemiz ilk etapta 3 milyon 600 bin TL'lik pay istedi. Sağlık Bakanlığı da, yabancı hastaların illegal yöntemlerle sağlık kuruluşlarına gelmelerini önlemek, daha kontrollü olunması amacıyla sağlık turizmini destekliyor" diye konuştu.

CİDDİ DESTEKLER VAR

Normal bir turistin ortalama 500- 600 dolar döviz bırakırken sağlık turizmine gelenlerin ortalama 8 bin dolar bıraktığını vurgulayan Ölçer, "Türkiye'ye yaklaşık 265 bin civarında sağlık turisti girdisi var. Hedef koyduk, 2018'de milyar dolarları ifade eden getirilerden ifade ediyoruz. Bu alanda Sağlık, Ekonomi ve Kültür ve Turizm Bakanlıkları da önemli destekler veriyor. Tanıtım bütçesine de, yurt dışında ofis açmaya da teşvik var" şeklinde konuştu.

KAPASİTELER ARTIYOR

Antalya kümesinin ekip çalışmaların devam ettiğini belirten Ölçer, en önemlisinin, kamu ile özel kuruluşların bir araya gelmesi olduğunu söyledi. Bakanlık fiyat politikasını oluşturarak en önemli kargaşanın, aracı kurum belirsizliklerinin kalkacağını ifade eden Ölçer, kamunun sporcu sağlığıyla ilgili Antalya'da bir sağlık merkezi planladığın hatırlattı. Ölçer, özel ve kamu hastanelerinin yatak kapasitelerini arttırmak için yatırımlara başladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasadışı sağlık turizmi kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN