Tarih yeniden canlanıyor

Antalya, tarihi bir ayıptan kurtuluyor. Büyükşehir Belediyesi'nce, çöp yığını haline gelen tarihi eserler temizlenip, bakımı yapılıyor

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'yı büyük bir ayıptan kurtarmak için kolları sıvadı. Yıllardır süren umursamazlık ve bakımsızlık nedeni ile çevreleri otlar ve çöp yığınlarıyla çevrelenen tarihi eserlerin temizlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Binlerce yıllık tarihe sahip olmalarına rağmen yerli yabancı turistlerin ancak kapılarından seyredebildiği tarihi eserler, çalışmaların ardından Antalya'nın en önemli cazibe merkezleri arasında yer alacak. Çalışmaların ilk adresi Kesik Minare oldu. Kaleiçi'nin simgesi olan Kesik Minare çevresini saran otlar ve atılan çöpler nedeni ile çirkin bir görüntüye neden oluyordu. Turistlerin uzaktan bakabildiği Kesik Minare, çalışmaların ardından Antalya'nın en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Çalışmalar Kaleiçi esnafını da sevindirdi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
Çalışmalar Kesik Minare'nin ardından, Hıdırlık, Hadriyanus Kapısı ve surlarda da devam edecek. Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEP) arkeologu Onur Nugay, Kaleiçi bölgesinin Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mimari özellikleri üzerinde taşıyan bir çok esere ev sahipliği yaptığını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yeniden canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN