HALUK ÖNCEL: 'Çatık kaşlar' ve EXPO

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Öngörülerim beni yanıltmıyorsa Antalya, yönetim açısından bir suhulet dönemine girdi… Gerçekleşen ilk Büyükşehir Meclisi toplantısındaki ortam da bunun işareti olarak değerlendirilmelidir. Bir önceki Büyükşehir yönetiminin yarattığı 'çatık kaşlı' meclis toplantılarının da sona erdiğinin sinyallerini aldık. Umut ediyorum ki önümüzdeki süreçte Büyükşehir Meclisi'nde geçtiğimiz dönem yaşanan kısır çekişmeler, kayıkçı kavgaları, yerini siyasi nezakete bırakacaktır. Bu ortamın teşekkül edebilmesi için de her koşul mevcuttur. Meclis Başkanı Menderes Türel dahil, 19 ilçenin belediye başkanları ve meclis üyelerinin de bunu arzu ettikleri daha ilk toplantıda ortaya çıkmıştır. Meclisi germeyen, siyasi etik sınırları içerisinde hareket eden, kentin her bir yöresine hizmet götürmeyi ilke edinen bir anlayışın geçerli kılınacağı bir döneme girmenin heyecanı görülmeye başlanmıştır. Öncelikle, 103 meclis üyesini kutluyor, bu anlayışı sürdürmeleri temennisi ile hepsine başarılar diliyorum.
***
Özellikle çok önemsediğim EXPO 2016'nın da artık çok sağlıklı bir sürece gireceğine de inanmaktayım. Peşinen belirteyim; EXPO 2016 hedeflenen süreçte ve istenildiği gibi gerçekleşecektir. Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığındaki bu Hükümet şartlar ne olursa olsun EXPO'nun üstesinden gelecektir. Bundan zerre kadar kuşkum yoktur.
***
Ancak; Antalya'da bugüne kadar görülen odur ki EXPO'nun Antalya ayağındaki en önemli aktörü; Büyükşehir Belediyesi sürekli kaçak güreşmiş, varmış gibi gözükse de hiçbir girişimde bulunmamıştır. Geçtiğimiz dönemin Belediye Başkanı, yapılması gereken ancak yapılmayan Büyükşehir'in sorumluluk alanındaki işleri, sürekli Hükümet'e yüklemek siyasetini güttüğünden ötürü, EXPO adına kentin yol almasına engel olacak bir tutum içerisine girmiştir.
***
Şimdi yeni bir dönem başlamıştır. Antalya Valiliği bugüne kadar her adımı atmış ve gereken ne ise yerine getirmiştir. Zaten, Vali Sabahattin Öztürk'ün Erzurum Valiliği sırasında, elinde bir Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları yapmanın referansı mevcuttur. Bu işin üstesinden başarı ile gelmiştir. EXPO 2016 için de aynı çabayı göstereceği yönünde kentte bir kaygı yoktur. Olması gereken zamanda olması gereken yerdedir. Antalya için önemli bir avantajdır. EXPO'nun en önemli ayağından biri olan Büyükşehir Belediyesi artık bu dönemde EXPO için; koltuk değneklerini atmış, koşmaya başlamıştır. EXPO'nun lokomotifi olacaktır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, EXPO'nun ekonomik alandaki önemini bilmekte ve bu bilinç ile daha da büyük bir ivme ile hareket edecektir. Bu takımdaki önemli bir güçtür. Antalya'nın diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarının da bu suhulet döneminde büyük bir gayret göstereceğine inanıyorum. Yeni dönemde bu tablonun nasıl gerçekleşeceğini hep birlikte göreceğiz. Kazanan Antalya olmuştur, yine Antalya olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HALUK ÖNCEL: 'Çatık kaşlar' ve EXPO
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN