Antalya'da ulaşım atağı başlatılıyor

Giriş Tarihi: 29.4.2014

Menderes Türel seçilmesinin ardından ulaşımla ilgili atağını da başlatıyor. Antalya- Kemer arası toplu deniz ulaşımı hayata geçiyor. Çevre yolu üzerinde kavşaklara kazma vuruluyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, seçilmesinin ardından el attığı konulardan birisi ulaşım oldu. Belediye'de birlikte görev yapacağı bürokratların atamasını tamamlayan Türel, ulaşımla ilgili yapacakları konusunda ardı ardına açıklamalar yapmaya başladı. Türel, Çevreyolu üzerindeki kavşak inşaatlarının bir hafta içinde başlayacağını açıklamasının ardından, Antalya-Kemer arasında toplu deniz ulaşımını da en kısa zamanda başlatacaklarını açıkladı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e kutlama ziyareti gerçekleştirerek, başarı diledi. Gül ve Genç'ten ilçelerinin sorunlarını dinleyen ve görüş alışverişinde bulunan Başkan Türel, Antalya- Kemer arasında toplu deniz ulaşımını en kısa zamanda başlatacaklarını söyledi.

İTİBARSIZLAŞTIRMA
Toplu deniz ulaşımının kendisinin ilk belediye başkanlığı döneminde alınan 45 kişilik deniz taksilerle yapılacağını belirten Türel, "Antalya- Kemer arası deniz toplu ulaşımı projemiz, Akaydın döneminde çeşitli bahanelerle itibarsızlaştırılmak istendi. Oysa biz bu deniz araçlarını Deniz Ticaret Odası'nın önerisiyle almıştık. Bunların en uygun araçlar olduğunu onlar söylemişti. Atıl bırakılan bu projemizi en kısa sürede hayata geçireceğiz" diye konuştu.

FİYATI UYGUN OLACAK

Başkan Türel, deniz taşımacılığının fiyatının fahiş olmayacağını da ifade ederek, "Kemer'e karadan ulaşıma ödenen ücrete yakın bir ücret olacak. Toplu ulaşım belediyelerin vatandaşa hizmette asli görevidir. Bu nedenle kar amacı güdülen bir hizmet değildir. Vatandaşın memnuniyeti için gerekirse zarar da edilebilir" diye konuştu.

İLKİ SANAYİ KAVŞAĞINA
Başkan Türel öte yandan ilk resmi çalışma toplantısını Kepez Belediyesi ile yaptı. Türel, ilçeye yapacakları hizmetleri istişare etmek amacıyla Başkan Hakan Tütüncü ile Kepez Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda bir araya geldi. Kepez'de ciddi çalışmalar yapacaklarını kaydeden Başkan Menderes Türel, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Gazi Bulvarı üzerinde, yapılacak olan kavşaklarla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü ile gerekli çalışmaları tamamladık. Öncelikle Sanayi Kavşağı'ndaki kavşak inşaatına kazma vurulacak. Birkaç hafta içerisinde kavşağın inşaatına başlanılacak. Gazi Bulvarı'nın, Kepez Belediyesi bölümüne de bir kavşak yapılacaktı. Ancak seçim döneminde Kızılırmak- Yeşilırmak caddeleri hattı doğrultusunda, Sütçüler Kavşağı'nı geçtikten sonra yüzeye çıkacak olan 2 km uzunluğunda bir yeraltı yolu yapacağımızı ifade etmiştik. Yeraltı yoluyla ilgili çalışmalarımız hazır. Yeraltı yolunu, Karayolu Bölge Müdürlüğü ile yapmayı planlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ile görüştükten sonra yeraltı yolu ya da kavşağın yapılmasına karar vereceğiz. Bir diğer kavşak çalışmasını Toptancı Hal Kavşağı üzerinde gerçekleştireceğiz. Burada uygunsa yonca yaprağı ya da dört katlı bir kavşak çalışması düşünüyoruz."

YENİ YOLLAR GELİYOR

Türel, kavşak yapımlarıyla birlikte Kepez'de yeni yollar da açacaklarını belirterek, "Toptancı Hal'in güneyinden havaalanı yolu kavşağı arasında yeni bir yol açacağız. Yine Korkuteli kavşağından, havaalanına yeni bir yol inşa edeceğiz. Alternatif yolları açtığımızda Altınova Kavşağı'nda yeni bir kavşak yapımına ihtiyaç kalmayacak. Organize Sanayi'nin arkasından geçecek olan kuzey çevre yolunun ihale hazırlıkları da devam ediyor. Bu yolun yapımı EXPO 2016'ya yetiştirilecek. Batı çevre yolunu da en kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

RAYLI SİSTEM NE OLACAK?
Başkan Türel, Kepez'in raylı sistem beklentisiyle ilgili ise, "Seçim kampanyasında, raylı sistem projesini halkımız isterse yapacağız, dedik. Halkın tercihi bizim için esastır. Halkımızın istemesi halinde raylı sistemle ilgili önerimiz eski Varsak Belediyesi'nin önünde başlayan, Sakarya Bulvarı'ndan devam eden aktarma istasyonu ile Otogar kavşağında mevcut sisteme bağlayacağımız proje düşünüyoruz. Böylelikle Varsak ve Kepez'de yaşayanları, raylı sistemle Meydan kavşağına kadar rahatlıkla götürebileceğiz. Bu güzergah dışında alternatifler de olabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da ulaşım atağı başlatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN