Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türel Büyükşehir'in röntgenini çıkardı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçildikten sonra geride kalan 1 ay içerisinde yaptığı çalışmaları, belediyenin mali durumunu ve yapılacak hizmetleri anlattı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyenin röntgenini çıkardı. Verdiği rakamlar, Akaydın Hoca'nın borç edebiyatı yaparken borcu iki katına çıkardığını ortaya koydu

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2'nci döneminin ilk ayını geride bıraktıktan sonra basın mensupları ile bir araya geldi. Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi'ni 2 milyar 77 milyon 169 bin lira borçla devraldıklarını söyleyen Türel, Büyükşehir Belediyesi'nin mali durumu ile 5 yıl içinde Antalya'ya kazandırılacak hizmetleri anlattı. Enkaz edebiyatı yapmak istemediğini ancak bu tablodan kamuoyunun haberdar olması gerektiğini belirten Türel, görev süresi boyunca asla bahane üretmeyeceğini, sorunları çözmek için mücadele edeceğini vurguladı.

İŞÇİ SAYISI İKİ KAT ARTTI
Başkan Türel, 2009 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde taşeron işçiler dahil 4 bin 175 personelin çalıştığını, devraldıklarında ise personel sayısının 8 bin 642'ye çıktığını bildirerek, hizmet alanında ise herhangi bir artışın söz konusu olmadığını kaydetti. Belediyelerin istihdam değil, hizmet kapısı olduğuna işaret eden Türel, "Bu yük ile belediyeyi idare edemeyiz. Gerekenin yapılmasına yönelik adımları atacağız. Bunu siyasi bir noktaya taşımak isteyenler belediyeyi batırmışlardır, halk da bir değişiklik istemiştir, gerekeni yapmıştır" dedi.

BORÇ 2 MİLYAR 77 MİLYON

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni 2 milyar 77 milyon 169 bin 850 lira borç ile devraldıklarını aktaran Türel, "Antalya Büyükşehir Belediyesi, kendi inisiyatifi ile iptal ettiği projelerden dolayı 114 milyon 880 bin 183 lira zarar etti. Bunlar tamamen keyfi uygulamalardan kaynaklandı" şeklinde konuştu. 2009 yılı ile 2014 yılında yeşil alan miktarı aynı olmasına rağmen harcamaların arttığına dikkat çeken Türel, "Bizim dönemimizde yeşil alanlar için harcanan para 13 milyon 504 bin 739 lira iken, 2009-2014 yıllarında yeşil alanların bakımı için tohum, gübre, ilaç, çim motorları ve akaryakıt hariç harcanan para 68 milyon 574 bin 947 liraya çıkmıştır. Bunlarla ilgili incelemeleri yaptırıyoruz. Hukuken yapılması gerekenler neyse yapılacak, fazla ödeme varsa hesabı sorulacak" dedi.

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Antalya'nın en önemli sorununun trafik olduğunu söyleyen Türel, 5 yıl içinde 19 yeni kavşak ile 200 kilometre yeni yol yapılacağını, mevcut yolların da iyileştirileceğini belirtti. En geç 1 yıl içerisinde Batı Çevre Yolu'nu hizmete açacaklarını ifade eden Türel, "Gazi Bulvarı üzerine yapılması gereken 3 adet kavşak var. En geç önümüzdeki hafta içerisinde Sanayi Kavşağı'nda yapılması planlanan çalışmanın inşaatını başlatacağız. Kızılırmak ve Yeşilırmak Bulvarı üzerine Kızılırmak'tan batırmak suretiyle Varsak istikametine doğru 2 kilometrelik bir yer altı yolu ile buluşturmak istiyoruz. Toptancı Hal Kavşağı üzerinde bir çalışma yapılması gerekiyor. Orada belki bir yonca kavşak ya da 4 katlı, kırmızı ışıkları hiç görmeyeceğimiz bir kavşağı planlayacağız. Ayrıca Gazi Bulvarı'nın kuzeyinden havaalanı istikametine, Toptancı Hal'in yanından bir bulvarı çok kısa sürede açacağız" dedi.

ÖZEL İDARE BİNASI YIKILIYOR
Antalya'nın yılan hikayesine dönen sorunlarından biri olan Özel İdare binasını Mayıs ayının ortalarında yıkmaya başlayacaklarını aktaran Türel, "İsteyen gidip binanın önünde hatıra fotoğrafı çektirebilir. Çünkü Mayıs ayının sonlarına doğru o bina orada olmayacak. Yerine yapılacak proje için bir yarışma düzenleyebiliriz. Fakat orayı çok hızlı bir şekilde peyzaj projesi ile açık alan olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz. Yerine yapılacak projeyi de sivil toplum örgütleri ile tartışıp, istişare ederek karar vereceğiz" şeklinde konuştu.

AKSAV VE ANTALYASPOR

Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) ve Antalyaspor'un yönetimleriyle ilgili herhangi bir çalışmada bulunmayacağına dikkat çeken Türel, kültür ve sanat etkinliklerinin belediye şirketleriyle ya da belediye bünyesinde en iyi şekilde yapılmaya devam edeceğini kaydetti. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin AKSAV dışında daha iyi bir şekilde gerçekleştireceklerini anlatan Türel, Antalyaspor için kaynak bulunması konusunda gerekli gayreti sarf edeceğini ancak yönetimin oluşmasında görev almayacaklarını söyledi. Türel, "Piyano Festivali konusunda Fazıl Say'ın siyasi görüşüne değil, şahsi dostluğuna önem verdim ancak aynı görüşü Fazıl Say'dan göremedim. Festival Fazıl Say ile ya da onsuz yapılacak" dedi

ÜCRETSİZ ŞEZLONG
Konyaaltı sahili ile ilgili de bilgi veren Türel, sahilin özel sermayeye devredilmeyeceğini, EKDAĞ tarafından işletilebileceğini söyledi. Yaz sezonunun yaklaşması nedeniyle bu yıl sahilde her hangi bir proje çalışması yapılmayacağını aktaran Türel, "7 bin şezlong, 3 bin 500 şemsiye ve 3 bin sehpa halkın hizmetine ücretsiz olarak sunulacak. Ayrıca sahilin temizliği ile duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlar yine Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak" diye konuştu.

İCRA YÜKÜ
Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi icra işlemlerine maruz bırakıldığını da ifade eden Türel, 31 Mart itibarıyla 56 milyon 945 bin 715 liralık icra işlemi gerçekleştirildiğini anlattı. Geçmiş dönemdeki yatırım bütçelerine de değinen Türel, bazı karşılaştırmalar yaparak konuyu şu şekilde özetledi: "2013 yılında gerçekleşen yatırım miktarı 25 milyon 736 bin 912 lira. Belediyenin aynı yıl içinde temsil ağırlama masrafı ise 14 milyon 671 bin lira. Kültür sanat harcamalarını da ilave ettiğiniz zaman 50 milyon liranın üzerinde bir rakam çıkıyor. İlgi çeken konu şu; siz 50 milyon lira temsil, ağırlama, kültür sanat gibi etkinliklere harcarken yatırım için 25 milyon lira ayırınca milletin hak ettiği hizmeti vermiyorsunuz demektir."

YENİ HİZMET BİNASI BİTECEK
İlk görev döneminde yüzde 70'ini tamamladığı Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasının inşaatına en geç 15 gün içerisinde başlayacaklarını söyleyen Türel, oluşan kamu zararı ile ilgili yargıya başvuracaklarını vurguladı. Türel, mevcut hizmet binası yerine yapılacak proje hakkında şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi'nin barakalarını ve etrafını, Atatürk Stadı da dahil olmak üzere yıkıp, kent müzesi kapsamında düzenleyip halkın hizmetine sunacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel Büyükşehir'in röntgenini çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN