Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 yılda 3 yeni müze

Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, 2014 yılı sonunda Demre, Etnografya ve Mevlevihane müzelerinin tamamlanacağını duyurdu. Mevlevihane restorasyonu 2 milyon TL'ye malolacak

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Bakanlık tarafından Demre Andriake Müzesi inşaatının yılsonuna kadar bitirileceğini duyuran Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Kaleiçi'deki Mevlevihane ile Etnografya Müzelerinin de aynı süre içinde tamamlanacağını açıkladı. Antalya'ya, 1246 yılında ölen İkinci Alaaddin Keykubat'ın armağan ettiği orijinal Mevlevihane'nin statiğinin duvarlarından giren su nedeniyle bozulduğunu hatırlatan Acar, drenaj, teşhir tanzim yerleri ve alanındaki türbe, hamamını da içeren restorasyonu için ihalenin bittiğini söyledi.

2 MİLYON TL'YE MAL OLACAK

Maliyeti 2 milyon TL'yi bulacak Mevlevihane'nin restorasyonunun, yanındaki Yivli Minare Külliyesi'nin bir unsuru gibi yapılacağını duyuran Acar, firmanın Röleve Müdürlüğü ile irtibat halinde çalışacağını söyledi.

KALEİÇİ KIYMETLENECEK
İhale sözleşmesini imzalayacaklarını belirten Antalya Kültür ve Turizm Müdürü Acar, "Cumhuriyet Meydanı'na gelen binlerce yerli ve yabancı tatilcinin gözlerine hitap edecek bir buluşma noktası yaratmak istiyoruz" dedi. Kaleiçi'deki Mermerli Restaurant önünde yer alan Antalya Etnografya Müzesi'nin de ihalesinin yapıldığını ve 2015 yılına yetiştirileceğini belirten Acar, Antalya Arkeoloji Müzesi'ndeki etnografik eserlerin buraya taşınacağını söyledi. Her 2 müzenin yapım maliyetini Antalya Valiliği'nin katkı payından karşıladığını belirten Acar, müzeler sayesinde Kaleiçi'nin daha da kıymetleneceğini işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 yılda 3 yeni müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN