Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: İki vahim örnek

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in basın toplantısında yaptığı bazı açıklamalar, kentin nasıl 5 yıldır yerinde saydığını ortaya koymuştur.
Eski Başkan Mustafa Akaydın'ın 30 Mart 2009'da devir aldığı Büyükşehir Belediyesi ile 30 Mart 2014'ta teslim ettiği Büyükşehir Belediyesi bu süreçte herhangi bir statü değişikliğine uğramamış, konumunda bir değişme olmamıştır.
Daha açık dille; 2009'dan önce nasılsa, 2009'dan sonra da aynı olmuştur.
Şimdi ise durum değişiktir, yeni yasa ile Antalya Bütünşehir olmuş, 19 ilçenin tamamı Büyükşehir'e bağlanmıştır.
Yani, değişim 2014'ten sonra başlamıştır.
Hep yazıyoruz ya, "Antalya 5 yıl kaybetti, gözle görülür bir hizmet olmadı, Akaydın ve ekibi lay lom lom belediyeciliği yaptı" diye… Menderes Türel'in basın toplantısında verdiği bazı rakamlar da bunu doğruladı. Akaydın'ın neden hizmet üretemediğini, belediye gelirlerini nasıl kullandığı anlaşıldı.
Bir örnek; 2009 yılında Türel'in Akaydın'a devrettiği personel sayısı, 4 bin 175… Türel'in şu anda devir aldığı personel sayısı, 8 bin 642… İki mislinden bile fazla… Peki, 2004-2009 yıları ile 2009-2014 arasında ne değişti de personel sayısı ikiye katlandı?
Hiçbir şey değişmedi. Aksine Türel döneminde daha az personel ile daha fazla hizmet gördük. Akaydın döneminde ise çok personel ile az işler yapıldığına şahit olduk.
Bu arada; iş istihdamına karşı değilim, ancak bu kentin gelirleri ile yönetilen Büyükşehir Belediyesi'nde sadece yandaşlarını mutlu etmek, kollamak amacıyla bir iş alanı açılırsa da buna sonuna kadar karşı dururum.
Gelelim yine personel sayısına; Büyükşehir Belediyesi gelirleri ile bu kadar personel maaşı ödemek belediyenin elini kolunu bağlar. Hatta bazen ödeyememek durumuna düşürür.
Böyle bir belediyenin hizmet yapması da mümkün müdür?
Personel sayısı sadece bir örnektir. Ama üzerinde durulması gereken bir konudur da… Bakın, başka bir örnek daha… Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2009-2014 yılları arasında kendi inisiyatifiyle iptal ettiği projeler nedeniyle ödediği tazminat, 114 milyon 880 bin lira… Eski para ile yaklaşık 150 trilyon… Buna bir de şu anda bitmiş olacak ve Antalyaspor'a çok büyük bir gelir kaynağı yaratacak stadyumu da ekleyin… Bu tazminatların belediyenin inisiyatifi ile ödendiğini belirtmiştik. Bu paranın çok büyük bir bölümünün belediyenin kasasında kalması için hiçbir çaba gösterilmemiş, aksine sanki kaybedilmesi mümkün bir ortam yaratılma havası sezinlenmiştir.
Bu da belediyenin tazminatlar konusunda neden kendi inisiyatifini kullandığı hususunda zihinlerde bir soru işaretine neden olmuştur.
Ben sadece Türel'in basın toplantısında açıkladığı iki örnek üzerinde durdum.
Dahası da var. Onları da diğer yazıda ele alacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: İki vahim örnek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN