Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıymetini bilmiyoruz

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması' sözleşmesi kapsamında 'Yaşayan insan hazineleri' arasında gösterilen keçe yapımını öğrenmek için her yıl çok sayıda kişi, dünyanın farklı ülkelerinden Isparta'nın Yalvaç ilçesine geliyor. Koybolmaya yüz tutmuş zanaatler arasında yer alan keçe dokumacılığının Türkiye'deki birkaç ustasından biri olan Gencer Kondal, başka yerlerde keçecilerin gelenekselliği bozduğunu, dünyanın hiçbir yerinde geleneksel keçe yapan yer bulunmadığını söyledi.

HER ÜLKEDEN ÖĞRENCİ

Son 3-4 yıl içinde dünyanın farklı ülkelerinden 30'a yakın kişinin keçe yapımını öğrenmek için Yalvaç'a geldiğini bildiren Kondal, işi öğretmek için bazı ülkelere davet edildiğini fakat imkanı olmadığı için gidemediğini kaydetti. Kondal, halen Rusya, Kırgızistan ve Gürcistan'dan gelen 5 öğrencisi bulunduğunu anlattı ve mesleği yapacak çırak bulmakta zorlandıklarını dile getirdi.
KEÇE yapımını öğrenmek için Rusya'dan Yalvaç'a gelen ressam Liana Kazakova, bu sanatı internette gördüğünü, beğendiği için geldiğini söyledi. Kazakova, "Dönünce bu işi Rusya'da da yapacağım. Çanta yapmayı, şal yapmayı öğrendim. Rusya'da bu işi yapan çok az" dedi. Gürcistan'dan gelen Gio Xosroshvili ile eşi Elena Xosroshvili, işi öğrendikten sonra Gürcistan'da mesleğin daha iyisini yapacaklarını ifade etti.

RUS RESSAM KEÇE İÇİN GELDİ
Keçe yapımını öğrenmek için Rusya'dan Yalvaç'a gelen ressam Liana Kazakova, bu sanatı internette gördüğünü, beğendiği için geldiğini söyledi. Kazakova, "Dönünce bu işi Rusya'da da yapacağım. Çanta yapmayı, şal yapmayı öğrendim. Rusya'da bu işi yapan çok az" dedi. Gürcistan'dan gelen Gio Xosroshvili ile eşi Elena Xosroshvili, işi öğrendikten sonra Gürcistan'da mesleğin daha iyisini yapacaklarını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıymetini bilmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN