Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik yüreklerin arkadaşlık vefası

Tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanan 9 yaşındaki Nazira için okul arkadaşları seferber oldu. Minik yürekler biriken harçlıklarıyla küçük kızın eczane borcunu ödedi

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Antalya'da amansız bir hastalığa yakalanan 9 yaşındaki Nazira'ya okul arkadaşları sahip çıktı. Tedavisi olmayan mitokondriyopati türü bir hastalığın pençesinde can çekişen Nazira'nın devletin karşılamadığı probiyotik ilaçlarını almakta zorlanan ve eczanelere borç yapan ailesinin borçlarını küçük yürekler harçlıklarını biriktirerek karşıladı.

GENETİK HASTALIK ÇIKTI

Ekmek fırınında çalışan 32 yaşındaki Yaşar Tanış ile 30 yaşındaki ev hanımı Mesude Tanış çiftinin 9 yaşındaki kızları Nazira'ya, 11 aylıkken kanamalı kusma şikayetiyle götürdükleri hastanede ülseratif kolit, epilepsi ve çölyak teşhisi koyuldu. Bağırsaklarından 3 kez operasyon geçiren küçük kıza, beslenebilmesi amacıyla burnundan hortum takıldı ancak tüm çabalara rağmen küçük kızın kusmaları durdurulamadı. Nazira'ya 1 yıl önce tedavisi olmayan genetik bir hastalık olan 'mitokondriyopati' teşhisi koyuldu.

HARÇLIKLAR BİRİKTİ

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle her geçen gün durumu kötüleşen Nazira, 8 ayda 26 kilodan 14 kiloya düştü. Saçları ve dişleri dökülen küçük kızın vücudunda ödemler oluştu. Ergenekon İlköğretim Okulu 2'nci sınıf öğrencisi olan fakat hastalığı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan Nazira'nın sınıf arkadaşları, küçük kız için seferber oldu. Oyuncaklarını Nazira ile paylaşan öğrenciler, biriktirdikleri harçlıklarıyla da Nizara'nın ailesinin eczaneye olan borcunu ödedi.

GÜNDE 70 DEFA KUSUYOR

Doktorların tüm çabalarına rağmen Nazira için umudun tükendiğini anlatan anne Mesude Tanış, "Bir umut diyerek gitmediğimiz doktor kalmadı. Doktorlarımız büyük çaba harcadı. Başbakan'ın doktorları bile bizimle ilgilendi ama yapacak bir şey olmadığı söylendi. Tedavi umudu olmadığı için eve gönderdiler. Durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Yediklerini bir dakika içerisinde çıkarıyor. Bazen günde 70 defa kustuğu oluyor. Her an tetikte bekliyoruz. Her sabah uyandığında 'şükür bu sabah da gördüm' diye seviniyorum" dedi.

İLAÇLARINI ALAMIYORUZ
Eczanelere borçlandıklarını anlatan anne Tanış, "Devletin karşılamadığı probiyotik ilaçları var. Her ne kadar kussa da iyi bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Her gün et, balık ve metabolizmayı hızlı çalıştıran gıdalar tüketiyor. Bugüne kadar 15 bin lira harcadık. Elimizdeki tükenince 11 bin lira da çevremize borçlandık. Artık maddi olarak tamamen bittik ve tükendik" diye konuştu.

ARKADAŞLARI MORAL VERDİ
Arkadaşlarının desteğiyle kısa süreliğine de olsa hastalığını unutup moral bulan Nazira ise en çok okula gitmeyi özlediğini söyledi. Ziyaretine gelen arkadaşlarına sarılan Nazira, "Arkadaşlarımı görünce çok mutlu oldum. Onları uzun süredir görmüyordum. Keşke ben de okula gidebilseydim. Artık iyileşmek istiyorum. Yediklerimi çıkarmak istemiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik yüreklerin arkadaşlık vefası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN