Rehabilite olup para kazanıyorlar

Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde zihinsel engelli öğrenciler, verilen eğitim sonucu hem rehabilite oluyor hem de ürünlerin satılmasıyla ekonomik gelir sağlıyor

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde eğitim gören zihinsel engelli öğrenciler, iş atölyelerinde bir yandan mesleki yeterlilik kazanıp rehabilite olurken, diğer yandan ürünlerin satılmasıyla ekonomik gelir elde ediyor.

YÜZLERCE ÖĞRENCİSİ VAR

Halıkent Mahallesi'nde bulunan Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Okulu'nun ilk, orta ve lise kısımlarında yüzlerce zihinsel engelli öğrenci eğitim görüyor. İlk ve ortaokulda normal okullardaki eğitim müfredatına göre ders gören öğrenciler, liseye başladıklarında meslek edinebilmeleri ve hayata atıldıklarında zorlanmamaları için atölyelere alınıyor.

BİZDEN FARKLARI YOK

Okulda öğrencilere galoş, ahşap süs hediyeleri, seramik yapımı ile ev ekonomisi ve kat hizmetleri öğretiliyor. Bu yıl 56 öğrenciye, dönüşümlü olarak tüm atölyelerde eğitim veriliyor. Öğrencilerin atıl durumda bulunmadıklarını, topluma katkı sağlayacak bireyler olduklarını göstermek, okuldan mezun olduktan sonra ailelerini geçindirebilmelerini sağlamak için çaba harcadıklarını dile getiren Okulu Müdürü Abdullah Yavuz Akıncı, "Bu çocukların bizden sizden farkı yok. Toplumumuzun negatif bakış açısı nedeniyle atıl kalmış, iş sektöründen uzak tutulmuşlar. Gayretimiz çocuklar meslek edindirebilmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rehabilite olup para kazanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN