Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelerin şeker korkusu olmamalı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Sibel Kaya gebelikte tanı konulan şeker hastalığı hakkında bilgi verdi. Şeker hastalığının gebelikte en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu belirten Op.Dr. Kaya, "Bu hastalık gebelikte artan gebelik hormonlarının etkisiyle, şeker hastalığına yatkınlığı olan kişilerde gebeliğin 6. ya da 7. aylarında ortaya çıkar. 6 ve 7. aylarda yapılan rutin şeker tarama ve tanı testleri ile tanı konulur. Ancak gebede obezite, 1. derece akrabalarda şeker hastalığı olması, gebenin önceki gebeliklerinde iri bebek doğurmuş olması ve önceki gebeliklerinde şeker hastalığı öyküsü olması gibi durumlarda testlerin daha erken yapılması gerekmektedir" dedi.

DÜŞÜK VE ERKEN DOĞUM RİSKİ

Annede görülen yüksek kan şekeri seviyelerinin anne ve bebek açısından birçok probleme yol açabileceğini vurgulayan Kaya, "Gebelikte şeker hastalığı nedeniyle annede hipertansif hastalıklar, üriner sistem ve vajinal enfeksiyonlar, düşük, ölü doğum, erken doğum oranları artar. Bebekte ise iri olma ve buna bağlı doğum travmaları, amniyon sıvısı fazlalığı, gelişim yetersizliği, doğduktan sonraki ilk günlerde kan şekeri düşüklükleri, kanda kalsiyum düşüklüğü, sarılık, akciğer gelişimi yetersizliğine bağlı solunum problemleri oluşabilir. Şeker hastalığının gebelikten önce de olduğu ya da kan şekeri seviyeleri yüksek iken gebelik oluştuğu durumlarda bebekte doğumsal anomaliler riski normal gebeliklere göre 3-5 kat artarak bu oran % 6-10'u bulmaktadır. Bunun yanı sıra annesi gebeliğinde şeker hastası olan bebeklerin, erken yaşlarda obezite ve diyabet riskleri vardır" diye konuştu.

ZARARLAR ÖNLENEBİLİR
Doğumdan sonra kan şekeri seviyelerinin normale döndüğünü ve diyabet tablosunun düzeldiğini belirten Kaya, "Ancak annenin bir sonraki gebeliğinde gebelikte diyabetin tekrar etme oranı yüzde 60-90'dır. Ayrıca; gebeliğinde şeker hastalığı tanısı alan kadınların yüzde 30'u, doğumdan sonraki 7-10 yıllık süreçte şeker hastası olmaktadır. Doğumdan sonra emzirmek, uygun diyet, egzersiz ve kilo vermek doğum sonrası süreçte de tekrar gelişebilen diyabet riskini azaltır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelerin şeker korkusu olmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN