Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 bin Yörüğün büyük buluşması

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Antalya Yörükler Derneği bu yıl 21'incisi düzenlenecek olan Yörük Türkmen Şöleni'nin hazırlıklarını tamamladı. 18 Mayıs Pazar günü Düzler Çamı'nda gerçekleşecek şölene 200 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

GÜÇLÜ BAĞLAR
Şölenin
Yörükler arasındaki bağları güçlendirdiğini belirten Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, "Şölenin birinci amacı Yörükler arasındaki birlik duygusunu geliştirmek. Muğla, Aydın, Eskişehir, Adana, Konya gibi illerden birçok kişi şölene katılmak için Antalya'ya geliyor. Şölen ilk yıllarında yaylalarda yapılıyordu ve 20 bin kişiye ev sahipliği yapıyordu. Merkeze alınması ile birlikte yüz binlere ulaştık. Birbirlerini uzun zamandır görmeyen akrabalar, dostlar özlem gideriyorlar" dedi.

BAYRAM HAVASI
Şölende Yörük kültürüne ait birçok unsurun tanıtılacağını ifade eden Başkan Duman, "Şölen, Yörük kültürünü yaşatmak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için çok önemli bir etkinlik. Burada Yörük kültürüne ait lezzetler konuklara ikram edilecek, Yörük giysileri defilesi ve çeşitli yarışmalar yapılacak. Şölende ayrıca TRT sanatçıları, Burdur sipsi ekibi ve ozanlar sahneye çıkacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 bin Yörüğün büyük buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN