Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taban fiyat ve pazar isteği

Ziraat Odası Başkanı Alp, maliyet artışına rağmen fiyatın düşmesine karşı taban fiyat uygulaması, ihracı durduran ülkelere karşı da yeni pazarlar bulunmasını istedi

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, çeşitli sebeplerle ürün pazarlayan birliklerle hareket edemeyen küçük çiftçilerin en önemli 2 sorununun çözümü için sabit fiyat uygulaması ve devletin yeni pazarlar bulması önerisini açıkladı. Tarımı terk eden çiftçi çocuklarının lise, üniversite mezunu olarak geri dönmesiyle daha bilinçli üretim yapıldığını anlatan Alp, ancak tarım girdi fiyatları artarken sebze fiyatlarının düşük kalmasıyla çiftçilerin bankalara borçlandığını söyledi.

İHRAÇ FAZLASI ZARAR ETTİRDİ
Havaların sıcak gittiği kış mevsiminde başta domates olmak üzere sebze üretim arz fazlası ortaya çıktığını belirten Alp, ihracatta yaşanan sıkıntıların etkisiyle iç piyasada ürün bolluğu yaşanmasıyla çiftçinin bu yıl para kazanamadığını söyledi. Bir fidanın tanesinin 1.5 TL olduğunu açıklayan Alp, "Örneğin kışın domatesin taban fiyatı 1.5 TL, tavan fiyatı da 2 TL olsun. İhraç sezonu olan Eylül-Mart arasında fiyatlar 20 gün yükseldi, sonra düştü. Domates 80 kuruşa kadar düştü. En az 2 TL olmalıydı ki kar edilsin. Çiftçi 4-5 TL'ye de satmak istemiyor" diye dert yandı.

YENİ PAZARLAR BULUNSUN
İhracat yapılan ülkelerin doyuma ulaşınca çifte standart uygulamasına karşı da devletin yeni pazarlar bulmasını isteyen Alp, kaliteli ürün yetiştirdiklerini, 40 yıl öncesi gibi bir tarım yapılmadığını söyledi. Alp, "Uygunsuz ilaç kullanana 6 bin TL, ardından serayı mühürleme, sonrasında da mahkemeye vermeye kadar cezalandırılıyor. Kaliteli ürünümüzü sunmak için, devletten yeni pazarlar bulunmasında çiftçiye destek vermesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taban fiyat ve pazar isteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN