Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gergin bekleyiş sürüyor

Antalya OSB'deki Anteks'in iflası gerekçesi ile işine son verilen bin 200 işçinin 5 aylık ücret, kıdem ve ihbar tazminatlarını alma direnişi sürüyor

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil fabrikası Anteks'in iflas gerekçesi ile 18 Eylül 2013 tarihinde işine son verilen bin 200 işçinin 5 aylık ücret, kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilmek için başladıkları işgalde gergin bekleyiş sürüyor. Toplam 22 milyon TL'lik alacakları olduğunu belirten işçiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi. İflası istenen, ancak mal varlığı borçlarını karşılamayan ve bir bankanın tamamına haciz uyguladığı fabrikada üretim de durdu.

ANTEKS'İ YAKARIZ

Fabrikada yatarak direnişlerini sürdüren işgalci işçiler haklarını alana kadar buradan ayrılmayacaklarını söylediler. İşçi temsilcisi Mucit Yıldırım, "Son çaremiz olan fabrikayı tamamen yakma aşamasındayız ve eğer bir sonuç çıkmazsa bugün akşama doğru gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" dedi.

DENİZ BAYKAL'IN DAMADI

Fabrikanın, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın damadı Halil Ataman'a ait olduğunu belirten Yıldırım, "Yıllarca TBMM'de 'İşçinin, emekçinin yanındayız' diyen, CHP'nin 18 yıllık eski liderliğini yapmış bir kişi dahi bize sahip çıkmadı. Bu artık bardağı taşıran son damlaydı, yapacak hiçbir şey kalmadı. Başbakanımızdan yardım istiyoruz" dedi.

PROVAKATÖRLER GELDİ

Eylemlerine devam eden işçiler kendilerine destek verme süsü ile gelen bazı yasadışı gruplara mensup kişilerin aralarına sızıp burada olay çıkartmak istediklerini de iddia etti. Bu kişileri aralarına almadıklarını kaydeden işçiler, "İçerde tehlikeli maddeler var. Biz bu nedenle aramıza kesinlikle yabancı sokmuyoruz" diye konuştu.

9 AYLIK KIVANÇ İÇİN
Fabrikanın girişini traktör ile kapattıktan sonra ateş yakarak direnen işçiler fabrika içindeki malzemeleri de yaktı. Antalya'nın en köklü dokuma ve tekstil fabrikasını işgal eden işçiler bu direnişin 9 aylık Kıvanç Öztut'un hakkı için yapıldığını da söylediler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım isteyen işçiler "Dilenci değiliz hakkımızı istiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdiler. Eylemin simge ismi Kadriye Öztut, 9 aylık oğlu Kıvanç için haklarını alana dek burada eyleme devam edeceğini kaydetti. Öztut, "60 bin lira alacağımız içerde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gergin bekleyiş sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN