Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın Hoca suyu kaçırmış

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın, Manavgat'tan su getirme projesine sahip çıkmadığı için Antalya'nın su ihtiyacı konusunda geleceğini ve kasasında kalacak parayı büyük ölçüde kaybettiği belirtildi

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, geçmiş görev döneminde Manavgat'tan Antalya su getirme projesini hayata geçirdiklerini fakat Mustafa Akaydın döneminde bu proje ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı için tesislerin Devlet Su İşleri'ne (DSİ) iade edildiğini söyledi.

ÇOK TEMİZ
Söz konusu projenin hayata geçmesi halinde Antalya'nın merkezinden Alanya'ya kadar olan tüm yerleşim yerlerinin su ihtiyacının karşılanacağı aktaran Karaçay, "Bu su herhangi bir pompa kullanmadan gelen çok temiz bir su idi. Oymapınar'daki su, kaynak suyu niteliğinde bir su. Çok ileri arıtmaya gerek kalmadan kullanılabilecek bir su idi. Bu yönüyle çok avantajlıydı. DSİ bu projeyi bize verirken bütün kamu tahsislerinde geçerli bir şart koydu. Bu şarta göre projenin iki yıl içerisinde başlaması gerekiyordu. Fakat biz gittikten sonra hiçbir işlem yapılmadığı için otomatikman DSİ'ye geri dönmüş oldu" dedi. Projenin iade edilmesiyle Antalya'nın su anlamındaki geleceğini kaybettiğini ifade eden Genel Sekreter ve ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, "Bunu sadece Antalya merkezi olarak düşünmemek gerekir. Bugünkü coğrafyada bütünşehir kapsamında Antalya çok şey kaybetti. Saniyede 10 metreküplük bir su gelecekti buradan. Bu rakam daha da artabilirdi. Bu bizim ilk anda talep ettiğimiz miktardı. Bu rakam Antalya'nın merkezinden Alanya'ya kadar olan bölgenin tüm ihtiyacını karşılayabilirdi" şeklinde konuştu.

BU YIL SU SORUNU
Yurt çapında yaşanan kuraklık tehlikesinin Antalya'da hissedilmeyeceğini söyleyen Karaçay, "Antalya'da içme suyu sıkıntısı asla olmayacak. Türkiye çapında bir kuraklık var. Antalya'da bu etkili olmayacak. Göreve geldiğimizde gördük ki Antalya kaynakları itibariyle sorunsuz bir yıl geçirecek. Çok kısmi sıkıntılar yaşanabilir ama Antalya'da bir su sıkıntısı olmayacak" dedi.

DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK KAYNAĞI

Antalya'ya getirilmesi planlanan suyun dünyanın en büyük ikinci kaynağı olduğuna dikkat çeken ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, sözlerine şu şekilde devem etti: "Bu suyun en önemli tarafı çok temiz olması ve dünyanın ikinci büyük karstik kaynağı olması. Bu Oymapınar Barajı'nın altındaki bir kaynak ve dünyanın ikinci büyük kaynağı. Maalesef bu kaynağı hiçbir şey yapılmadığı için kaybettik."

HEYECAN YARIM KALDI
İlk başkanlık döneminde projeyi büyük bir heyecan ile hayata geçiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin tanıtım toplantısında çok önemli bilgiler vermişti. Türel, projenin detaylarını şu şekilde özetlemişti: "Projenin 90 milyonu ham, 90 milyonu da arıtılmış olmak üzere yıllık 180 milyon metreküp kapasiteye sahip olacak. Proje 3 ayaktan oluşacak. Projenin ilk iki ayağı Oymapınar Barajı'ndan temin edilen suyun Varsak'ta kurulması planlanan arıtma tesisine getirilmesini kapsıyor. Projenin ilk etabına göre 91 kilometre uzunluğundaki hat üzerinde 2 bin 25 metre uzunluğunda tünel ve galeri yapılacak. 206 milyon TL'ye mal olacak. İkinci etapta ise 91 kilometrelik hattın tamamı 2 bin 400 milimetre çapındaki borularla tamamlanacak. Bu bölün maliyeti ise 194 milyon TL olacak. Projenin üçüncü ayağında ise Manavgat ile Alanya ve sahil beldelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. 25 yerleşim yerinin ihtiyacını karşılayacak olan bu etap ise 23 milyon TL'ye mal olacak. Şişe sularının birçoğundan daha kaliteli içme suyumuz olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın Hoca suyu kaçırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN