Burdur Gölü "halkla barıştırılacak"

Giriş Tarihi: 16.5.2014 15:29

Burdur Belediyesi, halkın gölden daha fazla faydalanabilmesi ve çevresinde zaman geçirebilmesi için iskele, kumsal ve seyir terası yapımına başladı. Belediye Başkanı Ercengiz: ''Kıyısında kumsalı, iskeleyi, seyir teraslarını yaptıktan sonra vatandaşın ayağının suya değmesini sağlayarak, gölü halkla barıştıracağız"

Burdur Belediyesi, halkın gölden daha fazla faydalanabilmesi ve çevresinde zaman geçirebilmesi için iskele, kumsal ve seyir terası yapımına başladı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, göl kıyısında gazetecilere yaptığı açıklamada, gölü halkla buluşturmak için başlattıkları çalışma kapsamında kıyıda yürüme yolları, otopark, oyun alanları ve çevre düzenlemesi yaptıklarını söyledi.

Göl kıyısında iskele, kumsal ve seyir terası yapımının sürdüğünü anlatan Ercengiz, 30 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve 3 metre 40 santim yüksekliğindeki iskeleye şimdilik biri belediye ait olmak üzere iki gezi teknesinin yanaşacağını kaydetti.

Ercengiz, eskiden gölde yelken ve çeşitli su sporlarının yapılabildiğini, hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerle yeniden su sporlarının yapılmasını hedeflediklerini bildirdi.

Sağlık açısından sıkıntı olmayan bölgelerde vatandaşın suya girmesini sağlayacaklarını dile getiren Ercengiz, "Kıyısında kumsalı, iskeleyi, seyir teraslarını yaptıktan sonra vatandaşın ayağının suya değmesini sağlayarak gölü halkla barıştıracağız" dedi.

Göle 1 litre su dökecekler

Ercengiz, Burdur Gölü'nü besleyen su kaynaklarına sulama amaçlı barajlar yapıldığını, bu durumun gölü olumsuz etkilediğini belirtti.

Tarımın Burdur için önem taşıdığını ancak gölün de insanlara emanet olduğunu ve korunması gerektiğini vurgulayan Ercengiz, şöyle konuştu:

"Su seviyesindeki azalma bu şekilde sürerse gölün 20 yıl sonra kaybedileceği öngörüldüğü için farkındalık yaratmak istedik. Eylül ayında Burdur Gölü Festivali yapmayı planlıyoruz. Bu festivalde herkes elinde bir litre su getirerek göle dökecek. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Herkes göle su dökerse belki gölün ömrünü 1 yıl daha uzatabiliriz ama asıl amaç değirmeni taşıma suyla değil, gölün kendisiyle döndürmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü "halkla barıştırılacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN