Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur gölünde barış rüzgarı

Burdur Belediyesi, halkın gölle barışık hale gelip daha fazla faydalanması için çalışma başlattı. Göle iskele ve kumsal yapılıyor

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Burdur Belediyesi, halkın gölden daha fazla faydalanabilmesi ve çevresinde zaman geçirebilmesi için iskele, kumsal ve seyir terası yapımına başladı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, gölü halkla buluşturmak için başlattıkları çalışma kapsamında kıyıda yürüme yolları, otopark, oyun alanları ve çevre düzenlemesi yaptıklarını söyledi. Göl kıyısında iskele, kumsal ve seyir terası yapımının sürdüğünü anlatan Ercengiz, 30 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve 3 metre 40 santim yüksekliğindeki iskeleye şimdilik biri belediyeye ait olmak üzere iki gezi teknesinin yanaşacağını kaydetti.

SUYA GİRİLECEK

Ercengiz, eskiden gölde yelken ve çeşitli su sporlarının yapılabildiğini, hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerle yeniden su sporlarının yapılmasını hedeflediklerini bildirdi. Sağlık açısından sıkıntı olmayan bölgelerde vatandaşın suya girmesini sağlayacaklarını dile getiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, "Kıyısında kumsalı, iskeleyi, seyir teraslarını yaptıktan sonra vatandaşın ayağının suya değmesini sağlayarak gölü halkla barıştıracağız" dedi.

1 LİTRE SU DÖKÜLECEK
Ercengiz, Burdur Gölü'nü besleyen su kaynaklarına sulama amaçlı barajlar yapıldığını, bu durumun gölü olumsuz etkilediğini belirterek, "Su seviyesindeki azalma bu şekilde sürerse gölün 20 yıl sonra kaybedileceği öngörüldüğü için farkındalık yaratmak istedik. Eylül ayında Burdur Gölü Festivali yapmayı planlıyoruz. Bu festivalde herkes elinde bir litre su getirerek göle dökecek. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Herkes göle su dökerse belki gölün ömrünü 1 yıl daha uzatabiliriz ama asıl amaç değirmeni taşıma suyla değil, gölün kendisiyle döndürmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur gölünde barış rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN