Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esra'nın büyük icadı

Antalyalı Esra Özkan, geliştirdiği 'yüzen rüzgar türbini' ile Türkiye'nin kadın mucitleri arasına girmeyi başardı

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Antalyalı Esra Özkan, geliştirdiği denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbini ile Güney Kore'deki 7. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'na katılmaya hak kazandı. 23 yaşındaki Esra Özkan, patentini kısa süre önce aldığı, denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbininin Türk Patent Enstitüsü tarafından 7. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'na Türkiye adına katılmaya değer görülen 3 eserden biri olduğunu söyledi.

BÜYÜK AVANTAJ

Esra Özkan, denizler için rüzgar türbini yapımının birçok Avrupa ülkesi tarafından denendiğini ancak türbinin temele ihtiyacı bulunduğunu, geliştirdiği eserin ise böyle bir şeye ihtiyaç duymadığını kaydetti. Tamamen yerli, yüksek verimli ve rüzgarı her açıdan alabilen türbinin platform üzerinde olduğu için her yere taşınabileceğini vurgulayan Esra Özkan, "Yüzen rüzgar türbininde temele ihtiyaç yok, bir platform üzerinde istenilen her yere çekilebiliyor. Ayrıca enerjisini bünyesinde depolayabilme gibi de bir özelliği bulunuyor. Sadece yüzmesi değil, piyasadaki diğer rüzgar türbinlerine göre daha makul fiyata imal edilebilmesi de avantaj sağlıyor" dedi.

İSTENİLEN BOYUTTA
Denizler için düşey eksenli rüzgar türbininin her boyutta ölçeklenebileceğini söyleyen Özkan, türbinin küçük bir otelde veya deniz kenarında bir evde kullanılabileceği gibi megavat boyutlarının büyük tesislerde kurulabileceğini söyledi. Geçen yıl 500'den fazla kadın girişimcinin katıldığı fuarda yapılacak temaslarla kadınların eserlerinin tanıtılması, tecrübelerin paylaşılması, iş fırsatları oluşturulması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esra'nın büyük icadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN