Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lazerle yakın görme tedavisi

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Yakın görüş probleminin çözümü için başka yöntem var mı?
Yakın görüş probleminin çözümünde kullanılan bir diğer yöntem ise lazer tedavisidir. Presbylasik olarak adlandırılan bu yöntem ile yakın görüş problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Lazer ile yakın tedavisi olabilmek için göz yapınızın yapılacak bir dizi tetkik sonucunda uygun bulunması gerekmektedir.

ERTESİ GÜN TABURCU

Gelişmiş göz içi mercekler ile ilk günkü kadar net görüş sağlanabilir mi?
Kontakt lens ve gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler, çok odaklı göz içi mercekleri sayesinde kırma kusurlarından (miyop, hipermetrop ve astigmat) ameliyat sonrasında kurtulurlar. Bu mercekler cerrahi operasyon sırasında doktor tarafından göz içine yerleştirilmekte ve ömür boyu bozulmadan göz içinde kalmaktadır. Çok odaklı göz içi mercek yerleştirme, tamamen bir katarakt cerrahisidir. Artık femtosaniye lazer teknolojisi de bu cerrahide kullanılıyor. Femtosaniye lazer yardımıyla 8-25 saniye gibi kısa bir sürede göz giriş yerleri, mercek kapsülü istenilen mükemmellikte kesilir. Lens parçalara ayrılır ve fakoemulsifikasyon teknolojisi ile emilir. Bunun yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek yeni bir mercek yerleştirilerek operasyon dikiş konulmadan tamamlanır. Özel bir zorunluluk olmadıkça damla anestezisi ile yapılan ameliyat sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek duyulmaz. Ameliyat olan göz, sadece bir gece kapalı kalır. Hasta, ertesi gün doktor kontrolünden geçerek günlük hayatına geri döner.

GÜNLÜK YAŞAM NORMALLEŞİYOR

Bu operasyonlarda hangi merceğin kullanılacağını nasıl karar veriliyor?
Mercek tercihi hastaların sosyal yaşantısına ve tıbbi gereksinimlerine bağlı olarak hekim tarafından belirlenir. Kişinin mesleki konumu, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı çok odaklı mercek uygulanacak hastanın seçiminde önem taşımaktadır. Çok odaklı mercek tedavisi sayesinde tedaviden hemen sonra kişiler gazete okumak, cep telefonundaki küçük yazıları görmek, sinemada alt yazıları okuyabilmek gibi daha nice günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lazerle yakın görme tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN