Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vurgunun adı kermes oldu

Isparta'da kermeslere ciddi yaptırımlar uygulanması Antalya'da da esnafa ciddi darbe vuran uzun süreli kermesleri gündeme getirdi

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Isparta'da gıda güvenliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Gıda Güvenliği Eylem Planı oluşturuldu. Isparta İl Gıda Güvenliği Eylem Kurulu bu kapsamda kermeslere yönelik çok ciddi kararlar aldı. Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cenk Şölen, kermeslerin haksız rekabete yol açması nedeniyle esnaftan bu konuda gelen şikayetlerin değerlendirildiğini belirterek, "Bundan böyle kermes düzenlenmesi için müracaatlar Belediye Zabıta Müdürlüğü'ne yapılacak. Sadece Belediye Zabıta Müdürlüğü'nün gösterdiği ve izin verdiği alanlarda kermes düzenlenecek, Kermes en fazla 5 gün olacak. Ayrıca et ürünlerinin satışı yasaklanacak. Kermes düzenleyenlerden kermes süresince her türlü sorumlulukları aldıklarına dair taahhütname istenecek" diyerek alınan tedbirleri açıkladı.

KERMESLER AMACINI AŞTI

Isparta'da alınan karar Antalyalı esnafı da harekete geçirdi. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Antalya'da da buna benzer bir uygulamanın bir an önce başlaması gerektiğini belirtti. Kermeslerin amacını aştığını ve ticari panayıra dönüştüğünü ifade eden Sevimçok, "Kermeslerin amacı ilgili kurumlara bir nebze yardım yapmak. Fakat son günlerde Antalya'da yapılan kermesler amacını aştı. 15 günlük kermesler, metrekare sınırı olmayan sanki alışveriş merkezi uzantısı gibi kermesler bir ticari panayır şekline dönüştü. Bu durumla ilgili bizim de sıkıntılarımız ve bazı çalışmalarımız var. Belediyeler ile görüşüp fikirlerimizi sunduk. Olumlu yaklaşımlar oldu" dedi.

DENETİM YOK, VERGİ YOK
Kermeslerin düzenlendiği bölgelerde esnafın çok ciddi iş kaybına uğradığını aktaran Sevimçok, seyyar satıcılığın kermes adı altında legal hale getirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Denetimsiz yapılan satışlardan vatandaşların da etkileneceğini belirten Sevimçok, şunları söyledi: "Kermesin yapıldığı bölgedeki esnaf iş yapamaz hale geliyor. Esnaf olmanın, satış yapmanın bazı kriterleri var. Ruhsat alacaksın, izin belgesi alacaksın fiş ve faturanı keseceksin, bunların hepsinin ciddi maliyetleri var ama kermeslerde böyle şeyler kesinlikle yok. Denetim yok, gıda üretim izin belgesi yok, vergi yok, hiçbir şey yok. Bu da bizim esnafımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bizler gerekli tüm kurallara uyup, sağlanması gereken şartları yerine getiriyoruz işyerimizde. Diğer tarafta hem açıkta, hem daha uygunsuz şartlarda satış yapılıyor. Bu düpedüz seyyar satıcılık. Korsan satıcılık. Kermesleri seyyar satıcılığa bir perde haline getirdiler. En son gittiğimiz kermeste gelinlik satıldığını gördük. İşin boyutu hakikaten sınırları zorluyor."

ACİL TEDBİR ALINMASI GEREKLİ
Antalya'daki belediyelerin konuya hassasiyetle yaklaşması gerektiğini vurgulayan Sevimçok, gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini söyledi. Isparta'daki uygulamanın Antalya'da da hayata geçirilmesi halinde sorunun çözülebileceğini ifade eden Sevimçok, "Antalya'da bir tek belediye yok ve hepsinin konuya ilgili uygulamaları farklı farklı. Birisi uygulayıp, diğeri uygulamadığı zaman da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Antalya'daki tüm belediyelerin bu kermesler ile ilgili çok ciddi tedbirler alması lazım. Amacının dışında kermesler satışların yapılmaması lazım. Isparta'daki uygulama bu anlamda baz alınabilir" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vurgunun adı kermes oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN