Asırlık ağaçlara koruma

Giriş Tarihi: 21.5.2014 15:29

Kilis'in Polateli ilçesinde, halk arasında 700 yıllık olduğu belirtilen çam ve çınar ağacının yaşı bilimsel çalışmayla belirlenecek.

Polateli ilçesinde, halk arasında 700 yıllık olduğu belirtilen çam ve çınar ağacı koruma altına alındı.

İlçeye bağlı Belenözü köyündeki çam ağacı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından "anıt ağaç" olarak tescillendi. Kenti ziyaret eden turistlerin ilgisini çeken çam ağacının kendini her yıl yenilediği belirtiliyor.

Yine aynı bölgede bulunan çınar ağacının da 700 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Ravanda Kalesi yolu üzerinde bulunan çam ağacının ilgi gördüğünü söyledi.

Ağacın büyüklüğünde başka bir çam olmadığını belirten Aldemir, şöyle konuştu:

"Çam ağacının yok olmaması için girişimde bulunduk ve şuanda anıt ağaç olarak tescillendi. Halk arasında 700 yaşında olduğu ifade ediliyor. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesine başvurarak ağacın yaşının hesaplanmasını istedik. Orman mühendisleri bölgede 'bu büyüklükte çam ağacı olmaz' diyor. Ağacın nasıl korunduğu ve yaşı bilimsel araştırmalardan sonra ortaya çıkacak."

Aynı köydeki çınar ağacının da 700 yıllık olduğu yönünde bilgiler olduğunu anlatan Aldemir, bu ağacın yaşının da KSÜ tarafından hesaplanacağını dile getirdi.

Muhtar Mehmet Arslan da asırlık çınar ve çam ağacını görmek isteyenleri köylerinde misafir ettiklerini belirtti.

Her iki ağacın korunması için çaba gösterdiklerini anlatan Arslan, "Piknik yapmak için gelen insanlara ateş yakmamaları ve ağaçlara zarar vermemeleri konusunda uyarıda bulunuyoruz. Bu ağaçlar bizim için çok değerli" ifadesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık ağaçlara koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN