Domates fiyatı çakıldı

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Dış pazarda domateste yaşanan yoğun rekabet ile ihracatta ciddi düşüşler olunca fiyatı 20 kuruşa kadar düştü. Üretici domateste en kötü yılını yaşıyor

Antalya İhracatçılar Birliği (AİB) Başkanı Mustafa Satıcı, yaş sebze ve meyvede ciddi fiyat düşüşlerinin yaşandığına dikkat çekerek, özellikle domatesin bu yıl en kötü dönemini yaşadığını söyledi. İhracatçının bu gibi dönemlerde desteklenmesi gerektiğini aktaran Satıcı, "Ürün fiyatları çok kötü. Hem dış pazar koşulları hem de benzer sıkıntılardan dolayı fiyatlar dip yapmış durumda. Üretici ve ihracatçı ciddi anlamda bir mağduriyet yaşıyor. Domates fiyatları 20 kuruşlara kadar düştü. Dış pazarda yoğun bir rekabet yaşanıyor. Özellikle şu dönemde ülkelerin büyük bir kısmının ürünleri çıkıyor pazara. Hal böyle olunca ihracatçı ürün satmakta zorlanıyor. Bir de bu sene teşvik de verilmedi. Böyle olunca da fiyatlar dip yaptı. Ürün çok ve ihracat desteklenmiyor. Ürün fiyatları geçen yıla oranla yarı yarıya düştü" şeklinde konuştu.

GÜMRÜKTEKİ SORUNLAR

Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarının yaşanan yoğunluğa yeterince cevap verememesi de ihracatçıyı sıkıntıya sokan bir diğer konu olarak gündeme geldi. Yaş sebze ve meyve TIR'larının sınır kapılarında uzun beklemesi ile ürünlerin raf ömürlerini kaybettiğini belirten Satıcı, bu durumun hem üreticiyi hem de ihracatçıyı zor duruma soktuğunu ifade etti.

TUTA BELASI GERİ DÖNDÜ
Öte yandan, 2009 yılından bu yana görülen domates güvesi 'Tuta Absoluta' da, domates üreticisini bezdirdi. Tuta hastalığını serasından uzak tutmak isteyen üreticiler pahalı ve zahmetli bir uğraş veriyor. Alınan onca tedbir ve yapılan tüm mücadeleye rağmen seralardan atılamayan Tuta nedeyile, üretilen domatesin büyük kısmı çöpe atılıyor. Üretici bir yandan Tuta için mücadelede yüksek bedel öderken bir yandan da fiyatların dip yapması ile ürününü satamaz hale geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domates fiyatı çakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN