Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hadrian kapısı hanutçu yuvası

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Antalya Kaleiçi'nin Barbaros Mahallesi Muhtarı Gözübüyük, Hadrian Kapısı'nı mesken tutan ve turistleri kazanç kapısı gören şehir eşkıyalarına dikkat çekti

Antalya'nın en önemli kültür varlıkları arasında yer alan Kaleiçi, birçok sorunla boğuşuyor. Trafikten, gürültü kirliliğine kadar sayısız sorunu bulunan Kaleiçi'nin en yeni problemi ise turistlere birkaç sokak gezdirip zorla rehberlik ücreti almaya çalışan hanutçular. Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi Hadrian Kapısı önünde bekleyen hanutçuların turistleri rahatsız ettiğini ve zorla para aldıklarını söyleyen Barbaros Mahallesi Muhtarı Mehmet Gözübüyük, mahallesinin sınırları içerisinde bulunan bölgenin tüm uğraşlara rağmen bu kişilerden temizlenemediğini söyledi.

TEHLİKELİ İNSANLAR ARTI
Bu kişilerin tehlikeli kimseler olduğunu da vurgulayan Gözübüyük, "Bu kişiler sanıldığı gibi insanlar değil, hapçı, tinerci. Geçmiş yıllarda yurt dışında çalışıp, yabancı dil öğrenen ve bu ülkelerdeki uygunsuz halleri nedeniyle sınır dışı edilen kimseler. Üç Kapılar'ın önünde bekliyorlar. Turistleri oradan alıp Alaaddin Camisi'ne kadar etrafı gezdiriyorlar, caminin içine girdikleri zaman da turistten zorla rehberlik ücreti istiyorlar. Bu da bir gasp ve hırsızlık sistemi. 50 Euro gibi paralar alıyorlar. Turistlerden bu anlamda çok fazla şikayet aldık. Polisi arıyoruz, gelip alıyorlar. Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası verip, salıyorlar. Adam ertesi gün yine geliyor ve aynı şeyleri yapıyor. Önüne geçemiyoruz, engelleyemiyoruz" şeklinde konuştu.

KURUMLAR İLGİSİZ KALIYOR
Sorunun giderilmesi için İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile temasa geçtiğini fakat bir sonuç alamadığını ifade eden Gözübüyük, "Buraya bir danışma ofisi kurulmasını istedim. Fakat bu isteğimiz yerine getirilmedi. Burada turistin danışma ihtiyacını gidermezseniz bu sorunu çözemezsiniz. Polisiye tedbirler ile bu kişilerden kurtulmak mümkün değil. Orada bir yetkili kurum bulunmalı hem turisti korumalı hem de doğru yolu göstermeli. Yoksa turistler kendi başlarına kalıyor ve bu tip zorlamalarla karşılaşıyor" dedi.

NÜFUS GİDEREK AZALIYOR
Kaleiçi'nin bunun dışında trafikten gürültü kirliliğine kadar birçok sorununun biriktiğini belirten Gözübüyük, kültürel dokunun korunması için bölgedeki kalıcı ikameti teşvik edici tedbirler alınması gerektiğini ifade etti. Muhtar Gözübüyük, "Kaleiçi'ne artık bar, taksi ve araç kiralama izni verilmemesi gerekiyor. Bölge bu tür işletmelere doydu. Özellikle barların yerleşim yerlerinden uzak bölgelere, örneğin yat limanına doğru kaydırılması gerekiyor. Barların neden olduğu sorunlar yüzünden buralarda yaşayan insanlar Kaleiçi'ni terk etmek zorunda kalıyor. 5 yıl önce Kaleiçi'nin toplam nüfusu 5 bin kişiydi şimdi ise ancak 2 bin. Trafik ve park sorunu nedeniyle hemen her gün kavgalar çıkıyor. Bunun için önlem alınmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hadrian kapısı hanutçu yuvası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN