Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf zeytinliği nefes aldıracak

ATB'nin Vakıflar'dan kiraladığı 2 bin 630 dönümlük Vakıf Zeytinliği, Avrupa'nın en büyük botanik parkına dönüşecek. İsteyen herkesin bir zeytin ağacı olacak

Giriş Tarihi: 26.5.2014
Antalya'nın akciğeri konumundaki Vakıf Zeytinliği, Avrupa'nın en büyük botanik parkına dönüştürülüyor. Kent merkezinde 23 bin zeytin ağacının bulunduğu 2 bin 630 dönümlük Vakıf Zeytinliği'ni Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden 20 yıllığına kiralayan Antalya Ticaret Borsası (ATB) alanı en verimli şekilde değerlendirmek üzere yaptığı proje son rötuşlarla son şeklini alıyor. İsteyen herkesin bir zeytin ağacının olacağı parkta, kentin yöresel değerlerinin de öne çıkarılacağı proje bitmek üzere.

DOKUYA UYGUN OLACAK

Zeytinliği işletmek için kamudan 12 ve özel sektörden 13 hissedarla Zeytinpark A.Ş'yi kurduklarını belirten ATB Başkanı Ali Çandır, "Bu alan çiftliğin dokusuna uygun şekilde yapılaşacak, onun dışında alanda betonlaşma olmayacak. Bölgenin 400 dönümü projelendiriliyor. Zeytinliği, herkesin kullanabileceği sosyal yönü, çevreci yönü güçlü, Antalya'ya yakışır bir alan haline getireceğiz" dedi. Antalya'da yaşayanların yanı sıra turistlerin, engellilerin yaşam alanı olacak alanın bölgeye nefes aldıracağını ifade eden Çandır, "Zeytinpark, 1 yılda 2 bin 600 ton toz emmesi, 610 milyon metreküp karbondioksit emip oksijen salmasıyla 'kentin akciğeri' olma özelliğini gösteriyor. Zeytinpark'ın yüzde 10'luk kısmı kayalık ve travertenlerden oluşuyor. Bölgede, 23 binin üzerinde ağaç bulunuyor" diye konuştu.

15 MİLYON TL'LİK PROJE

Zeytinliğin kent merkezinde kalan son yeşil alanlardan biri olduğunu vurgulayan Çandır, alanı korumanın aslında herkesin görevi olduğunu söyledi. Avrupa'nın en büyük botanik parkını Antalya'da yapmayı hedeflediklerini dile getiren Çandır, "Proje yaklaşık 15 milyon TL maliyetle gerçekleştirilecek. Projeyi 2 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz" dedi. Alanın temizlik, ağaç budama ve bakım işlerinin düzenli olarak yapıldığını belirten Çandır, çok geniş olan alanın çevresinin duvarla çevrildiğini de kaydetti.

Projede neler var?
Projede yer alacak bölümler şöyle: Kuş tüneli, gözetleme kulesi, zeytin müzesi, gençlik merkezi, kır kahvesi, at çiftliği, zeytin market, kentsel değerler sergi alanı, bitki türleri eğitim merkezi, sergi alanı, doğada engelsiz yaşam merkezi, doğada öğren merkezi, çok amaçlı spor sahası, çim tepeleri, çocuk oyun alanı, koku tepeleri, seyir terası, Zeytinpark meydanı, yapay gölet, Akdeniz bölgesi süs bitkileri koleksiyonu, tıbbi aromatik bitkiler koleksiyonu, Akdeniz bölgesi endemik türler koleksiyonu, Akdeniz bölgesi meyveleri koleksiyonu, üretim alanları.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf zeytinliği nefes aldıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN