Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göç yolunda deniz banyosu

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yayla göçleri başladı. Sıcakların artmasıyla birlikte başlayan göçlerin en ilgi çeken bölümü besicilerin göç şekli. Atalarından öğrendikleri yöntemi asırlardır yaşatan besiciler, yürüyerek gerçekleştirdikleri yayla göçü öncesi küçükbaş hayvanlarına deniz banyosu yaptırıyor.

HİÇ TEREDDÜT ETMEDİLER
Geleneği yaşatanlardan biri olan Hatice Güneş, hafta sonu hayvanlarına deniz banyosu yaptırdı. Koyun ve keçilerini Koru sahilindeki doğal havuzlara götüren Güneş, önce sürü liderini denize attı. Bir süre tereddüt eden hayvanlar, daha sonra kendilerini Akdeniz'in serin sularına bıraktı. Bütün hayvanlarını doğal havuzlarda yüzdüren Güneş, atalarından öğrendikleri bu yöntemi kendisini bildi bileli uyguladıklarını söyledi.

BİT VE KENEDEN ARINIYOR
Denize atılan koyun ve keçide bit, kene gibi zararlıların kalmadığını belirten Güneş, "Hayvanlarımızı denizde yıkadıktan sonra 3-4 günlük yolculuk sonrası yaylaya ulaşıyoruz. Orada dört ay kalacağız. Bazılarına göre zor görünse de bize çok zevkli geliyor" dedi.

ATALARDAN KALMA
82 yaşındaki Naziha Güneş de bu geleneği atalarından öğrendiklerini söyledi. Deniz suyunun hayvanlara iyi geldiğini dile getiren Naziha Güneş, "Biz atalarımızdan böyle öğrendik, bizden sonrakilere de bu işi öğretiyoruz. Bu gelenek böyle devam edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göç yolunda deniz banyosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN