Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinek mücadelesi seçim kurbanı oldu

Antalya'da sivrisinekler, seçim rehavetinden yararlandı. Larva ile mücadeleyi aksatan Akaydın yönetimi sivrisineklerin beklenenin üzerinde üremesine neden oldu

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Antalyalıların en fazla şikayet ettiği konuların başında olan sivrisinekler, uykularımızı bölmeye başladı. Her yıl tonlarca ilaç kullanılarak kapsamlı bir mücadeleye girişilen sivrisineklerin, seçim ortamını fırsat bilerek çok sayıda ürediği belirtildi. Sivrisinek ile mücadelede en önemli dönemin haşerelerin larva dönemi Şubat ve Mart ayları olduğunu aktaran yetkililer, bu yıl larva döneminde eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın hız kazanan seçim çalışmaları nedeniyle sivrisinekle mücadelenin yeteri kadar yapılmadığını aktardı.

SEÇİM REHAVETİ

Sivrisinek ile mücadelenin tek başına üstüne gidilmesi gereken çok önemli bir konu olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mehmet İnanç Argun, "Sivrisinek ile mücadele Şubat ve Mart aylarında başlar. Bizler o dönemlerde görev başında değildik. Larva mücadelesi yapılmış fakat seçim döneminde bir miktar rehavet yaşanmış" dedi.

İHALEYİ EKSİK YAPTI
Akaydın döneminde sadece Antalya merkez ile 4 ilçe için hizmet alım ihalesi yapıldığını ifade eden Argun, "Geri kalan 15 ilçe ile ilgili bir ihale hazırlanmamış. Yasa çıkmış olmasına rağmen ihalenin tüm ilçeleri kapsamaması bir miktar sıkıntıya neden oluyor. Merkeze bağlı köyler de Büyükşehir'in sorumluluk alanında. GATAB ve MATAB'ın tüzel kişilikleri sona erdiği için yaptığı ihaleler geçersiz hale geldi. Bu kurumlar kapanınca Adrasan'a kadar olan bölgeler de bize bağlandı. Bu bölgede geçiş döneminden kaynaklanan bazı aksamalar oldu ve larva mücadelesi etkin bir şekilde yapılamadı. Fakat hemen 46 kişilik bir ekip hazırlandı ve oradaki sorun çözüldü. Aynı sorun Manavgat'ta da yaşandı oraya da gerekli teknik destek anında sağlandı" şeklinde konuştu.

631 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin Korkuteli ve Demre gibi ilçelere gerekli teknik desteği sağladığını hatırlatan Argun, "Larva mücadelesi Büyükşehir tarafından yapılır diye mahkeme kararı var. Bu yıl maalesef yeni ihale yapılamıyor. Sadece yüzde 20'lik iş artışı yapılabilir. Biz elimizdeki tüm imkanlar ile sivrisinek ile mücadelemizi sürdüreceğiz. 631 kişilik ekip 78 araç ile Antalya merkezi ile civar köylere kadar hizmet verecek" ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARA UYARI
İlaçlama işleminin akşam saatlerinde şehrin tüm sokaklarına girilerek etkin bir şekilde yapılacağını dile getiren Argun, vatandaşların bilmeden evlerinde sivrisinek yuvaları oluşturduğunu söyledi. Balkon, çatı gibi yerlerde bırakılan kapların içerisine biriken suların sivrisineklerin üremesi için ideal birer ortam yarattığına dikkat çeken Daire Başkanı Argun, "Bu tür yerler sivrisineklerin üremesi için en ideal ortamlar. Dolayısıyla bir anda ortalığa binlerce sivrisinek yayılıyor. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın bilmeden oluşturduğu bu yuvalara çok fazla müdahale edemiyor. Fakat fosseptik, çöp alanları, su birikintilerinin olduğu alanlar sürekli ilaçlanıyor" dedi.

FALEZLER SÜREKLİ KONTROL ALTINDA

Sivrisineklerin üremesine en fazla olanak tanıyan yerlerin başında falezlerin geldiğini hatırlatan Argun, mücadele ile ilgili şu bilgileri verdi: "Falezler de tekne ile gündüz saatlerinde her gün ilaçlanıyor. Falezler üzerinde ne kadar çalışma yapsak da deniz suyu falezlerin delikleri arasında birikiyor ve sivrisineklerin yuva yapmasına olanak sağlıyor. Bunun bilincinde olarak deniz şartları müsaade ettiği sürece ilaçlama işlemini her gün yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinek mücadelesi seçim kurbanı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN