Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftliğin faturası çok kabarık çıktı

Giriş Tarihi: 6.6.2014

CHP'li Büyükşehir yönetiminin gereksiz işe aldığı personele ödediği paralar ile Antalya'ya 80 kavşak, 40 Atatürk Parkı yapılabileceği bildirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde yapılan usulsüz personel alımına ilişkin gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Geride kalan son 5 yılda belediye personelinin hiç gerek olmadığı halde iki katına çıkarıldığı ve bu personele milyonlarca lira para ödendiği belirtildi.

80 KAVŞAK YAPILABİLİRDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, personel artış oranı kanunlarla sınırlanmasına rağmen 4 bin kişiyi işe alan bir önceki CHP'li Büyükşehir Belediyesi yönetiminin 5 yılda bu kişilere 470 milyon lira aktardığı tespit edildi. Belediye yetkilileri, ihtiyaç olmadığı halde işe alınan personele harcanan para ile Antalya'ya 80 adet kavşak, 40 adet Atatürk Parkı yapılabileceğini, kentin yeni üst ve alt geçitler ile yeni bir raylı sisteme kavuşabileceğini hesapladı. Yapılan incelemelerde 2009 yılında 4 bin 175 olan personel sayısının 5 yılda 8 bin 642'ye çıktığı tespit edildi. İhtiyaç olmadığı halde işe alınan personel sayısının tespit edilebilmesi için yapılan çalışmalarda, kanunların izin verdiği personel artışı yıllara göre hesaplandı. İş yükü, hizmet alanı gibi gerekçeler ile yeni personel alımı yapılabileceği hesap edilerek, yüzde 10 oranında personel artışı da hukuki alım kapsamında değerlendirilmesine rağmen, yapılan personel alımlarının bunun çok üstünde olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalarda 2008 yılında personel maaşları için 96 milyon lira ödenirken bu rakamın CHP'li yönetim ile birlikte artmaya başladığı, en dikkat çekici artışın ise 2012 yılında yaşandığı anlaşıldı. 2012 yılında Büyükşehir'in personel giderleri 255 milyon lirayı buldu. Personel artışları normal seyrinde devam etmediği için 5 yıl içinde fazladan yüz milyonlarca lira vatandaşın cebinden çıkmış oldu.

KRİTERLERE BY-PASS

Belediyede istihdam edilen kişilerin birçoğunun ise 'Kamu Personeli İşe Alım Kriterleri'ni taşımadığı, bu nedenle hizmet alımları ile taşeron işçi olarak çalıştırıldıkları ortaya çıktı. Belediyeye yetkinlikleri ve uzmanlıkları olmayan yüzlerce kişinin hizmet alımları yöntemi ile işe alındığı tespit edildi. Son aylarda yapılan incelemelerde; İller Bankası tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen paranın personel maaşlarına yetmediği görüldü. Yapılan tüm çalışmalara rağmen belediye bütçesinin, fazla istihdam nedeni ile Nisan ayında 2 milyon, Mayıs ayında ise 6 milyon lira açık verdiği öğrenildi.

10 MİLYON KAYNAK
İşten çıkarmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir yetkilileri, fazla personel nedeniyle belediyenin her ay milyonlarca lira açık verdiğini, işten çıkarmaların tasarruf politikaları nedeni ile gerçekleştiğini, siyasi bir ayrım yapılmadığını ifade etti. Yetkililer fazla personelin ilişkilerinin kesilmesi ile her ay 10 milyon lira gibi önemli bir rakamın hizmete aktarılabileceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftliğin faturası çok kabarık çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN