Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz DASK nedir bilmiyor

Bir ve ikinci derece deprem riski olan Antalya'daki konutların yüzde 41'i deprem sigortalı. Akdeniz Bölgesi, bu konuda sonda

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Deprem riski birinci ve ikinci sıraya çıkan Antalya ve Akdeniz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre sigortalılıkta sınıfta kaldı. Antalya'daki konutların yüzde 41'i, Isparta'nın yüzde 27'si ve Burdur'un yüzde 28,70'inin deprem sigortası yaptırdığı bildirildi. Yaptırılan sigortaların çoğunluğunu, ise banka kredisiyle ev alanlar krediyi alabilmek için zorunlu olarak yaptırıyor.

KENT MERKEZİ 2. DERECEDE

Deprem Araştırma Dairesi'nin sunduğu Antalya'nın deprem haritasına göre, Korkuteli'nin bir kısmı, Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş ile Kalkan 1'inci derecede deprem bölgesi içinde. Batıdaki bu ilçelerden kent merkezini de içine alarak Manavgat'a kadar olan bölge ise 2'inci derece deprem bölgesi kapsamında.

ANTALYA BÖLGE ŞAMPİYONU

Antalya, Akdeniz Bölgesi'nde en fazla sigortalı konutun olduğu il. İkinci sırada yüzde 31,10 ile Adana geliyor. Dask'ın Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'yi de kattığı bölge değerlendirmesine bakıldığında, Akdeniz Bölgesi'ndeki konutlar, yüzde 13,3 oranında sigortalı. Akdeniz Bölgesi bu oranla, yüzde 7.6 oranı ile sonuncu sıradaki Karadeniz Bölgesi'nin bir basamak önünde. İki yıl önce Antalya Afet Acil Durum İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Deprem afetine hazır mıyız?' başlıklı toplantıya katılan Japon uzman Yoshinor Morikawi Akdeniz'de yaşanan deprem hareketliliğinin normal olmadığını belirterek, gelecek 5-10 yıl içinde 7. 2 veya 7. 3 büyüklüğünde deprem olabileceğinden söz etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz DASK nedir bilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN