İşsizliğin çözümü kurslar

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, İş ve Meslek Edindirme Projesi Beceri'10'un kapsamının genişleyerek sürdüğünü bildirdi. Budak, TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle uygulanan, mesleksiz ve işsiz gençleri meslek ve iş sahibi yapan Beceri'10 projesinin kapsamının ve etkinliğinin genişlediğini kaydetti. Proje kapsamında Türkiye genelinde bugüne kadar 6 bine yakın kurs açıldığını ve bu kursları tamamlayan binlerce kişinin istihdam edildiğini belirten Budak, önümüzdeki dönemde daha çok il ve ilçeye meslek edindirme kursunun açılacağını ifade etti.

İŞADAMINA TEŞVİK
Yeni protokolle bir çalışanı olan firmaların da Beceri'10 projesinden eleman temin edebileceğine işaret eden Budak, "Bunun için firmaların yapması gereken tek şey üye oldukları oda/ borsaya başvurmak. Başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar önemli teşviklerden faydalanmaya devam edecekler. 18 - 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4,5 yıla, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3,5 yıla varan süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanacak. Kurslara katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 lira harçlık alacaklar. Ayrıca kursiyerlere kurs süresince Genel Sağlık Sigortası yaptırılacak" dedi.

YÜZDE 90'I İŞ BULDU

Eğitimleri tamamlayanların neredeyse tamamının meslek sahibi olarak istihdam edildiğini kaydeden Başkan Budak, Sanayi sektöründe 21, hizmetler sektöründe 42 kurs açıldığını, bu eğitimlere katılan yaklaşık bin kursiyerin yüzde 90'ının ATSO üyesi firmalarda istihdam edildiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizliğin çözümü kurslar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN