Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülün kurtuluşu

Gül Çiçeği, 'Süs Bitkisi' kategorisinden çıkartılıp, 'Endüstriyel Bitki' statüsüne alındı. Destek oranı gübrede de mazotta da 7.5 TL'ye yükseltildi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) ile Gülbirlik Genel Müdürlüğü'nün yoğun çabaları, Vali Vahdettin Özkan'ın çözüm odaklı adımları meyvesini verdi. Gül Çiçeği, 'Süs Bitkisi' kategorisinden çıkartılıp 'Endüstriyel Bitki' statüsüne alındı. Destek oranı gübrede ve mazotta 7.5 TL'ye yükseltildi. Eski sistemde kalsaydı bu destek oranı gübrede 4.30 TL ve mazotta 3.10 TL olacaktı.

2014 RAKAMLARI NETLEŞTİ

Tarımsal desteklemeler kapsamında mazot, gübre ve toprak analizi destek tutarları açıklandı. En yüksek destek yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri için verilecek. Bakanlığın Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2014'ten itibaren yürürlüğe girdi.

DESTEK ORANLARI

Destekleme ödemeleri 3 ana grupta alan bazlı yapılacak. Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman alanları için dekar başına mazotta 3.1, gübrede 4,3 TL, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze-meyvede mazotta 4.6, gübrede 6 TL ve yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkilerinde ise mazotta 7.5 ve gübrede 7.5 TL destek verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülün kurtuluşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN