Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öykü ASLAN: Sürdürülebilir turizm

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Ülkemizin doğal potansiyeli, zengin coğrafyası, üç denize kıyısı olması ve iklimi turizm açısından büyük bir ayrıcalıktır, ancak bilinçsizce davranılması sonucunda, çevre değerleri büyük olasılıkla hızla bozulacaktır. Bu olası tehlike acilen görülüp, doğa içinde yapılan tüm turizm türlerinde "çevre dostu" tarz ve yöntemler benimsenmelidir.
Hızlı nüfus artışı ve tükenen doğal kaynaklar sonucunda orta ve uzun vadede en çok etkilenebilecek sektörlerden biri turizm sektörüdür. Türkiye'ye gelen turistlerin yaklaşık üçte birini ağırlayan Akdeniz Bölgesi de bu durumdan en çok etkilenecek bölgedir. Bu nedenle sürdürülebilir turizme yönelik çalışmalarda bir artış olmuştur.
İlk kez Rio Çevre Zirvesi'nde 1992 yılında sürdürülebilir bir dünya ve çevre için kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler, tüm yerli halkların kültürlerini yok etmeden, onların turizm faaliyetlerinden yararlanmalarının sağlanması ve turizme de uyarlanarak, çevreye zarar vermeden, ondan yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi şeklinde özetlenmiştir. Sürdürülebilir turizm denilince; doğal, kültürel, ekolojik, biyolojik tüm yenilebilen ve yenilenemeyen kaynaklara süreklilik sağlayarak turizm etkinliğinin planlanması ve yürütülmesi anlaşılır.
Ülkemizde son 10 yıldır Avrupa Birliği'ne giriş süreci kapsamında birçok çevre yasası değişti. Artık her ne kadar sürdürülebilir turizm gibi konseptler yeni olsa da oteller gün geçtikçe daha çevreci kimlikler benimsiyor. Türkiye diğer Avrupa ülkelerine kıyasla bu konuda daha geride ama hızlı bir ilerleme kaydediyor. Dünya Turizm Örgütü'nün de dediği gibi "Bugünün yerli halkının ve turistlerin ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin aynı imkânlardan yararlanma haklarını göz önünde bulundurmak zorundayız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öykü ASLAN: Sürdürülebilir turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN