Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Susuz bir dünya ister misiniz?

Giriş Tarihi: 11.6.2014

Antalya Koleji öğrencileri SABAH Akdeniz'in medya partneri olduğu Almanya ortaklı proje kapsamında İberotel Palm Garden'da çevreci uygulamalarla ilgili bilgi aldı

Yiyeceklerinizin, ilaçlarınızın içindeki; yüzdüğünüz, içtiğiniz ve o olmadan bir gün bile geçiremediğiniz şey: Su! Dünyamızın yüzde 71'ini, vücudumuzun yüzde 70'ini oluşturan suyumuz bitiyor, tükeniyor. Kuruyoruz. Bitkiler, hayvanlar ölüyor ve yavaş yavaş sıra bize geliyor. ABD'nin çatı istihbarat örgütü Ulusal İstihbarat Ofisi'nin 2012 yılında yayınladığı rapora göre 10 yıl içerisinde su o kadar azalacak ki su için savaşlar çıkacak. Şu an ihtimal veremiyoruz belki ama hırsızlar artık sularımızı çalacaklar ve bütün bunların sorumlusu biziz. Dünyamızdaki su hep bir devir daim içerisinde; yok olmuyor ya da azalmıyor, sadece kirleniyor, bizler tarafından kirletiliyor. Kullanabileceğimiz suyu yitiriyoruz. Dünyadaki içilebilir su miktarı yüzde 0.3 ve hemen bir şeyler yapmazsak daha da azalacak.

BİR OTEL NE YAPABİLİR?
Almanya'daki partner okulumuzla birlikte yürüttüğümüz Çevrecilikle Kurulan Köprüler adlı proje kapsamında yenilenebilir turizm konusu için Iberotel Palm Garden'a yaptığımız gezide onların neler yaptığını gördük ve tabi çok basit önlemlerle gerçekten bizlerin temel besini olan suyu korumanın mümkün olduğunu da. En basitinden başlayalım. Tüm muslukların ucundaki aparat sayesinde akan su kontrol altına alınıp kısıtlamalara gidiliyor ve tüm musluklardan dakikada 6, banyodan ise 9 litre olmak üzere uluslararası standartlara uygun olarak belli ve yeterli miktarda su kullanılıyor. Bunun yanında tüm musluklar fotoselli ve şaşırtıcı bir biçimde pisuarlar susuz olarak temizleniyor. Tüm tuvaletlerinde ise müşterilere suyu dikkatli kullanmalarını ve suyun önemini hatırlatan uyarı yazıları bulunuyor. Ayrıca tümü A sınıfı yani su tasarruflu çamaşır makinelerinde yıkanan çarşaflar her gün yerine 3 günde bir, havlular ise Green Key kriterlerine uygun olarak müşteri istedikçe değiştiriliyor. Tabi ki hamam ve SPA gibi otellerin olmazsa olmazı haline gelen ve su tüketimi yoğun olan yerlerde de gerekli önlemler alınmış durumda. Bahçe sulamalarında ise dakikaları ayarlanmış ve boşa su harcamayan fıskiyeler kullanılıyor, yağmurlu günlerde ise bahçe tekrar gereksiz yere sulanmıyor. Üstünde yemek yenen ve her gün fazlasıyla kirlendiği için bir su canavarı haline gelen masa örtülerinde ise nano teknoloji kullanılıyor. Yani bunlar deterjansız, suyu fazla harcamayan ve su bazlı temizlik malzemeleriyle yıkanıyor. Böylece suya da kimyasallar karışmamış oluyor. Ayrıca yüzme havuzu burası için vazgeçilmez bir unsur. Ancak bu konuda da su tüketimini en aza indirmeyi başarmışlar. İyi bir filtreleme sistemleri olduğu için havuz yılda sadece bir kez boşaltılıyor ve yalnızca buharlaşan su takviye ediliyor Tüm bunların yanında tüm departmanlara bir çok sayaç yerleştirmişler ve bu sayede günlük, aylık ve yıllık olarak harcanan su miktarını kontrol edebiliyor, herhangi bir artış gözlenirse de hemen müdahale edilip su israfı önleniyor. Hızla gelişen ve insanların giderek doyumsuz hale geldiği dünyamızda yaşam pınarımız olan su tüketimi konusunda duyarlı birilerinin olduğunu görmek güzel. Ne dersiniz sizce de artık bizim de bir şeyler yapma zamanımız gelmedi mi?

MÜŞTERİLER FARKINDA MI?
OTEL müşterileriyle yaptığımız kısa anket sonucunda buraya gelen her beş kişiden yalnızca birinin bu otelin çevreci yanını bilerek geldiğini gördük. Otelin çevreci olduğunu bilmeden gelen müşteriler ise otelin genel görünümü, çocuklar için sağladığı uygun ortam ve yemekleri için tercih etmiş. Oteli bu gibi sebeplerle seçen her dört müşteriden üçünün otelde kaldıkları süre içerisinde otelin çevreci yönünü ve bu konuda yaptıklarını fark ettikleri sonucuna ulaştık. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda otelin çevrecilik reklamı yapmadan zamanla çevrecilerin merkezi haline geldiği ve gerçek çevreciliğin bu olduğu görülüyor. Ayrıca otelin müşterilerine çevre bilinci aşıladığı da göz ardı edilemez.

Sude İpek GÖZETEN - Sina ŞAHAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Susuz bir dünya ister misiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN