Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak köpekleri hayat kurtaracak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alman Care-4 Life işbirliğiyle düzenlenen sokak köpeklerinden 'Arama Kurtarma Köpeği Timi' oluşturulması projesi tamamlandı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Enkaz, sel, çığ ve kayıp gibi afet durumlarında canlıların kurtarılması için hayati önemi olan arama-kurtarma köpeklerinin sokak hayvanları arasından seçilmesi, eğitimi ve bu köpekleri eğitecek eğitmenlerin yetiştirilmesini amaçlayan proje tamamlandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Antalya İl Müdürlüğü, Almanya'dan Care- 4 Life Derneği ve SAR Germany işbirliğiyle gerçekleştirilen proje başarıyla tamamlandı. Proje kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin konuğu olarak Antalya'ya gelen SAR Germany'den Klaus Röper, Dieter Schirmer, Juliet Gebhartdt ve Care-4-Life Derneği'nden Silvia Grene öncülüğünde katılımcılar son iki haftalık yoğun eğitimi bitirdi. Bir yıldır eğitim gören köpekler ve köpek eğitmenleri Kasım ayında yapılacak sınava girerek Türkiye ve Antalya'da bir ilk oluşturacak gönüllü arama kurtarma timi olarak görev yapacak.

DİSİPLİNLİ EĞİTİM
İki hafta süren eğitimlerin yoğun geçtiğini belirten yetkililer, ilk çalışmanın Antalya Büyükşehir Belediyesi inşaatında gerçekleştiğini ve yapılan eğitimlerde köpeklerin mevcut durumunun gözlemlendiğini belirtti. Eğitim sırasında köpekler ve eğitmenleri iki gruba ayrılarak iz takip, saha arama, enkaz arama ve itaat çalışmaları yaptı. Kurşunlu Şelalesi, Güver Uçurumu, Kent Ormanı ve itfaiye bahçesinde yapılan eğitim yoğun bir şekilde geçti. Disiplin içinde geçen eğitimler ekip çalışması içinde sürdü. Her eğitimci köpeği ile birlikte çalışmalara her gün katılarak eğitimlerde yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak köpekleri hayat kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN