Yeni trend alternatif turizm

Giriş Tarihi: 12.6.2014

Sıradışı otellerin başında gösterilen Olimpos'taki Kadir'in Ağaç Evleri, dünyanın dört bir yanından insanları ağırlıyor

Yılda 12 milyonun üzerinde turisti ağırlayan Antalya'da, doğayla baş başa kalmak ve alternatif tatil yapmak isteyenler için de olanaklar bulunuyor. 30 yıl kadar önce karavanla yolculuk yapan veya sırtında çantalarıyla dünyayı dolaşan gezginlerin keşfettiği Olimpos, alternatif tatil arayışındaki insanların gözdesi haline geldi. Yılın dört mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ağırlandığı, göz kamaştıran doğal güzelliğe sahip Olimpos'ta her gelir grubuna uygun tatil imkanı sunuluyor.

BETONA İZİN YOK

Milli Park içinde yer almasından dolayı betonlaşmaya izin verilmeyen Olimpos'ta tatilciler, ağaçların üzerinde veya arasında kurulu ahşap evlerde konaklayabiliyor. Doğal ortamda kurulan yaklaşık 50 tesiste 3 bin civarında yatak bulunan Olimpos'ta turistik tesislerin işletmecileri tatilcilere, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, bisiklet, kano, deep water solo, dalış gibi alternatif sporları yapma olanağı sunuyor. Özellikle sporcular ve genç tatilciler, yöredeki bazı tesisler içindeki eğlence yerlerinde keyifli zaman geçirebiliyor.

PARA HARCARLAR

Olimpos'un ilk turistik tesisi olan ve ağaçların üzerine veya arasına yerleştirilmiş ahşap evlerle dünyanın en sıradışı hostelleri arasında gösterilen Kadir'in Ağaç Evleri, bölgeye yaklaşık 80 ülkeden 50 binin üzerinde turist çekiyor. Tesisin sahibi Kadir Kaya, karavanla dolaşan, çadır kuran, spor için gelen kişilerin aslında daha çok para harcadığını, otelde kalan müşterilerin ise sadece otele para bıraktığını belirterek, bölge halkının da para kazanması için alternatif turizmin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

TIRMANIŞ ROTALARI

Bugün Yeni Zelanda'dan Avustralya'ya, Japonya'dan Almanya'ya, Peru'dan Kanada'ya yaklaşık 80 ülkeden turistin özellikle tesisi görmeye geldiğini kaydeden Kaya, "Hepsi internetten görerek geliyor, ağızdan ağza ünümüz yayıldı" dedi. Türk turizminin sadece beş yıldızlı otellerden ibaret olmadığını kaydeden Kadir Kaya, bölgede tırmanış için yaklaşık 350 rotanın bulunduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni trend alternatif turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN