Bayramda yerli turist patlaması

Okulların kapanmasının ardından Ramazan öncesi az bir zamana tatillerini sıkıştırmak istemeyenler, bayram ve sonrasında Antalya'ya hücum edecek

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Ramazan ayının 28 Haziran'da başlayıp turizm sezonun en fazla rağbet edilen Temmuz ayında sona ermesi, yerli turistin tatil tercihinde değişikliklere neden oldu. Kimsenin okulların kapanması ile arife arasında kalan 13 güne yaz tatilini sıkıştırmak istemediğini belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, yerli turist için şu andaki tatil trendinin bayram ve sonrası olduğunu söyledi. Dolayısıyla Ramazan sonrasında yerli turist artışı olacağını belirten Hacısüleyman, kimsenin bir yıl boyunca beklediği yaz tatilini aceleye getirmek istemediğini ifade etti.

HAZİRAN VAZGEÇİLMEZ AY

5 yıldır Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise bu yıl yerli turistin tercih etmediği Haziran ile Eylül aylarının hiç boş kalmadığını vurguladı. Bölgede en iyi giden ayların aşırı sıcakların olmadığı bu aylar olduğunu dile getiren Ayık, "Ramazan'da yerli turizmde sıkıntı oluyor. Yerli pazarın bir kısmı dini vecibelerini yerine getirmek için planladıkları tatillerinden vazgeçebiliyor" diye konuştu.

FARKLI PAZARLARIMIZ DA VAR
Ramazan'da otellerin boş kalmadığının altını çizen Ayık, "Ne yapsak da Temmuz- Ağustos ayları tatil tercihinde vazgeçilmiyor. Tüm dünyada bu aylar okulların tatil olduğu ortak zaman dilimi. Böylece yerli turist kaybı yabancı turist ile hemen telafi ediliyor. İç pazardan ya da yurt dışı pazarlarından kayıplarımız olsa da, kaynak pazarlarımız çok çeşitlendiği için gelen turist sayısında azalma olmuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramda yerli turist patlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN